"W 2023 r. otrzymaliśmy 801 mln euro kredytów bankowych na realizację 29 projektów inwestycyjnych. Świadczy to o zaufaniu instytucji finansowych do naszej działalności, a także potwierdza solidne fundamenty rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce", komentuje Karina Trojańska, Chief Financing & Operating Officer w Panattoni "Nasze inwestycje są atrakcyjne zarówno dla polskich, jak i międzynarodowych banków, a projekty magazynowe pozostają jednymi z najbardziej atrakcyjnych aktywów inwestycyjnych dla finansistów", dodaje. 

W minionym roku deweloper pozyskał kredyty z dwunastu banków: Aareal Bank, Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Pekao, Berlin Hyp AG, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Erste Bank, mBank, Millennium Bank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. Projekty finansowane kredytami bankowymi to m.in. inwestycja dla Grupy H&M w Panattoni Park Poznań A2, parki przemysłowe takie jak Panattoni Park Bytom, Panattoni Park Lublin II, Panattoni Park Lublin IV w Świdniku, Panattoni Park Nadarzyn II, Panattoni Park Ruda Śląska V, Panattoni Park Sosnowiec III oraz Panattoni Park Tricity East V w pobliżu Portu Gdańsk, a także inwestycje BTS, w tym centrum dystrybucyjne Action w Zakroczymiu, zakład produkcyjny Fortaco w Knurowie oraz centrum logistyczne Poczty Polskiej w Radzyminie.

Sektor finansowy szybko zmienia swoją działalność, aby spełnić wymagania określone przez ramy prawne Unii Europejskiej, które powstały w wyniku Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest ograniczenie emisji do zera do 2050 roku. Ryzyko związane ze zrównoważonym rozwojem, a w szczególności ryzyko zmian klimatycznych, stało się głównym przedmiotem zainteresowania instytucji UE, które kształtują przepisy i wytyczne regulujące sektor finansowy, w tym takich organów jak Komisja Europejska (KE), Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz Europejski Bank Centralny (EBC).

Z tego powodu zarówno instytucje finansowe, jak i ich partnerzy - w tym Panattoni - muszą być oceniani pod kątem zgodności z aktualnymi standardami ESG oraz wpływu tych czynników na ich modele biznesowe.

"Promowane są projekty, które wyróżniają się wysokim poziomem efektywności energetycznej, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjnymi rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska. Zgodnie z obecnymi standardami, podmioty otrzymujące zielone kredyty są zachęcane do stosowania zaawansowanych technologii w celu zmniejszenia emisji CO2, zarządzania odpadami i ubiegania się o certyfikaty środowiskowe, takie jak BREEAM z oceną Excellent. Panattoni spełnia te wymagania, a także zobowiązuje się do przestrzegania kryteriów taksonomii UE. Jako najbardziej aktywny deweloper na świecie, firma odgrywa niepodważalną rolę w uczynieniu tego sektora najbardziej preferowanym przez banki finansujące nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej", wyjaśnia Karina Trojańska.

źródło:property-forum.eu