Budowę zakładu planowanego już od początku działalności w SSE zacznie się z nowym rokiem, inwestycja ma być gotowa w połowie 2018 r. Firma zwiększy zatrudnienie z 10 do 20 osób, dalekosiężne plany mówią jednak o 60-osobowej załodze.

Va-Varuste wybrała Północno-Wschodnią Polskę, bo firmy z Polski są największym zagranicznym odbiorcą produktów fińskiej spółki.

 

Park Naukowo Technologiczny Polska-Wschód powstał w grudniu 2012 roku z zadaniem wspierania innowacji i stymulacji rozwoju ekonomicznego regionu Polski wschodniej. Inwestycję o wartości 67 mln zł zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Park udostępnia budynki o powierzchni ok 8 tys. mkw., na których znajdują się powierzchnie biurowe, laboratoria i hale produkcyjne. Połowę powierzchni zajmuje inkubator technologiczny.

Firmy działające w inkubatorze otrzymują od parku w pierwszym roku 50-procentową ulgę przy wynajmie pomieszczeń, w drugim 35-proc., zaś w trzecim 20-proc. Potem muszą samodzielnie radzić sobie na rynku.

 

Suwalska SSE została w październiku powiększona o ok. 260 ha i w chwili obecnej jej powierzchnia wynosi 635 ha. Inwestorzy mogą tu korzystać ze strefowych ulg w podstrefach: Białystok, Suwałki, Grajewo, Łomża, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny, Zabłudów w województwie podlaskim, Olecko, Ełk i Gołdap w Warmińsko-Mazurskiem oraz Małkinii Górnej w województwie mazowieckim.

Suwalska SSE oznacza na dzień dzisiejszy ok. 7 tys. miejsc pracy, jednak dzięki ostatniemu poszerzeniu ma przybyć kolejnych 8 tys. miejsc pracy.