Lokalizacja i dostęp do szlaków transportowych

Lokalizacja magazynu ma kluczowy wpływ na cenę wynajmu. Magazyny położone w większych miastach, takich jak Gdańsk, Wrocław, Kraków czy Poznań, są zazwyczaj droższe niż te położone na obrzeżach lub w mniejszych miastach. Bliskość głównych węzłów komunikacyjnych jest istotna dla firm, które potrzebują szybkiego i efektywnego transportu towarów.

Na przykład, w 2023 roku, średnia cena wynajmu powierzchni magazynowej w Gdańsku wynosi około 4 euro za metr kwadratowy, podczas gdy w Poznaniu wynosi około 3,8 euro za metr kwadratowy. W Krakowie, średnia cena wynajmu wynosi około 5 euro za metr kwadratowy, a we Wrocławiu - około 4 euro za metr kwadratowy.

Wielkość powierzchni magazynowej

Wielkość powierzchni magazynowej jest kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty wynajmu. Im większa powierzchnia, tym niższa stawka za metr kwadratowy. Dlatego firmy, które potrzebują dużych powierzchni magazynowych, takich jak hale magazynowe czy tzw. big-boxy, mogą liczyć na korzystniejsze warunki finansowe.

Standard magazynu

Standard magazynu również wpływa na cenę wynajmu. Nowoczesne magazyny klasy A, wyposażone w najnowocześniejsze udogodnienia, takie jak systemy monitoringu czy dostęp do instalacji tryskaczowych, są zazwyczaj droższe w wynajmie niż starsze magazyny klasy B.

Czas najmu

Czas najmu to kolejny czynnik wpływający na cenę wynajmu magazynu. Im dłuższy okres wynajmu, tym niższa stawka za metr kwadratowy. Właściciele magazynów preferują długoterminowe umowy najmu, co pozwala im na stabilizację kosztów i planowanie przyszłych inwestycji.

Kurs euro

W Polsce, czynsze magazynowe są najczęściej określane w euro. Zmiana kursu euro może oznaczać, że najemca zapłaci więcej za wynajem, nawet jeśli stawka za metr kwadratowy nie uległa zmianie.

Ceny wynajmu powierzchni magazynowej w Polsce w 2023 roku są kształtowane przez wiele czynników. Przedsiębiorcy, którzy rozważają wynajem magazynu, powinni wziąć pod uwagę wszystkie te elementy, aby znaleźć najbardziej opłacalne rozwiązanie dla swojego biznesu. W zależności od lokalizacji, standardu, wielkości powierzchni, czasu najmu i kursu euro, ceny mogą znacznie się różnić.