MLP Czeladź stało się kolejnym centrum logistycznym w portfolio MLP Group, dla którego wydano certyfikat środowiskowy. Po ocenie w systemie certyfikacji BREEAM International New Construction Version 6.0 dla etapu po zakończeniu budowy, dwa budynki - B1 i B2 - otrzymały ocenę Excellent. Kolejne planowane budynki, oferujące powierzchnię 34 020 m2, również mają być zrealizowane według najwyższych standardów, co również zostanie potwierdzone certyfikacją BREAAM.

Najwyższe noty w ocenie uzyskano w kategoriach Waste, Water i Materials. Materiały użyte do budowy obiektów są innowacyjne i przyjazne dla środowiska. Posiadają Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), a wszystkie materiały wbudowane i drewnopochodne użyte do budowy obiektów posiadają deklarację FSC, gwarantującą ich pochodzenie z legalnego źródła.

Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych w obiektach jest instalacja liczników (na energię elektryczną, wodę i gaz) osobno dla poszczególnych sekcji obiektów oraz możliwość zdalnego odczytu zużycia mediów, umożliwiająca ich optymalne wykorzystanie. Zastosowano energooszczędne źródła światła o długiej żywotności, a także czujniki ruchu w kabinach toaletowych wraz z zaworami odcinającymi wodę oraz perlatorami pozwalającymi na jej oszczędzanie.

Podczas procesu rozwoju przeprowadzono szereg analiz dotyczących akustyki obiektów i ryzyka powodziowego, a także ocenę cyklu życia (LCA). Opracowano strategię adaptacji do zmian klimatu i wykonano prognozy zużycia energii na etapie eksploatacji. Opracowano również plan zarządzania bioróżnorodnością, który wykorzystano do obsiania łąki kwiatami dzikimi i budowy domku dla owadów w obszarach biologicznie aktywnych. Ponadto posadzono 500 krzewów gatunków rodzimych.

"W naszych parkach logistycznych konsekwentnie wdrażamy zrównoważone rozwiązania. Certyfikacja BREEAM z oceną Very Good lub wyższą jest obowiązkowa dla wszystkich nowych projektów. Ułatwia to analizę w trakcie budowy wskaźników zrównoważonego rozwoju obejmujących szereg aspektów środowiskowych. Ponadto dostosowujemy nasze istniejące obiekty do zielonych certyfikatów, a naszym ostatecznym celem jest uzyskanie certyfikatu BREEAM dla wszystkich nieruchomości z portfela MLP Group do końca tego roku - powiedział Tomasz Zabost, Członek Zarządu MLP Group S.A.

Po ukończeniu MLP Czeladź zaoferuje klientom cztery budynki klasy A o łącznej powierzchni magazynowo-produkcyjnej 72 797 mkw. Projekt zlokalizowany jest na działce o powierzchni 15,5 ha. Park oferuje dobry dostęp do węzła łączącego autostradę A4 z drogą ekspresową S1 oraz znajduje się w pobliżu drogi ekspresowej S86 łączącej Łódź z Tychami, 15 kilometrów od lotniska w Katowicach i 11 kilometrów od centrum Katowic.

Źródło:property-forum.eu