Projekt BTS Amazon, zrealizowany przez Panattoni Europe w podpoznańskich Sadach, został nagrodzony w konkursie Prime Property Prize 2015, organizowanym przez portal Propertynews.pl. Obiekt wybrano spośród pięciu nominowanych realizacji w kategorii Inwestycja Roku: Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej. Wyróżnienie zostało przyznane za jakość projektu, czas realizacji, nowatorskie rozwiązania, architekturę, a także wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu. Wręczenie nagród odbyło się 28 września w warszawskim Domu Handlowym Vitkac podczas uroczystej gali, w ramach pierwszego dnia konferencji dotyczącej rynku nieruchomości komercyjnych Property Forum 2015.

Inwestycja Panattoni Europe dla firmy Amazon jest nie tylko jedną z największych w kraju, ale jedną z dwóch pierwszych w Polsce o tak dużej powierzchni (123 tys. mkw.) z certyfikatem BREEAM na poziomie VERY GOOD. Jego osiągnięcie było możliwe m.in. dzięki skrupulatnej realizacji inwestycji oraz inteligentnemu systemowi zarządzania budynkiem. Na łączną powierzchnię użytkową 123 000 m² składa się 91 837 m² przestrzeni magazynowej i 23 000 m² antresoli. Obiekt dysponuje 2 154 miejscami parkingowymi dla samochodów osobowych, 97 dla ciężarowych, 32 dla osób niepełnosprawnych, 16 dla motocykli oraz 60 dokami. Powstawaniu inwestycji towarzyszyła budowa węzła typu WB z dwoma rondami i łącznicami wraz z pasami włączenia i wyłączenia na drodze DK92. Wartość tylko tej części inwestycji wyniosła 19 mln zł., a podczas jej budowy zużyto ponad 257 ton stali.

 

Robert Dobrzycki ─ Chief Executive Officer Europe, Panattoni Europe, nie krył zadowolenia z przyznanej nagrody, dziękując firmuje Amazon za umożliwienie realizacji aż dwóch centrów logistycznych w Polsce i wskazał również na szerszy aspekt tych inwestycji: " Zainteresowanie firmy Amazon Polską, regionem wrocławskim i poznańskim, było przełomowym wydarzeniem dla biznesu e-commerce oraz biznesu magazynowo-logistycznego w Polsce i świadczyło o tym, że polski rynek jest gotowy przyjąć globalnego lidera handlu internetowego". 

Panattoni Europe świętuje swoją 10-letnią obecność w Europie. Od 2005 roku deweloper dostarczył 3,2 mln nowoczesnej powierzchni, w tym w Polsce aż 2,5 mln - najwięcej spośród wszystkich deweloperów obecnych na rodzimym rynku. Nie byłoby to możliwe bez najemców - aż 260 firm wynajęło lub powierzyło Panattoni budowę własnych obiektów zarówno magazynowych, jak i produkcyjnych. Panattoni Europe wprowadził trend budowy obiektów BTS, zwłaszcza w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także otworzył rynek kapitałowy dla powierzchni magazynowych. Firma wybudowała 141 obiektów w Europie, a także ustanowiła rekordowe transakcje: w Polsce - budowa 2 obiektów BTS dla Amazon.com o łącznej powierzchni 246 000 m 2; w Czechach - 123 000 m 2 BTS również dla firmy Amazon i w Niemczech - realizacja 121 426 m 2 dla firmy Jago. Dokonania te dostrzegła kapituła Prime Property Prize 2015 i przyznała Robertowi Dobrzyckiemu, który 10 lat temu otworzył środkowoeuropejski oddział firmy, prestiżowe wyróżnienie w kategorii Człowiek Roku .

 

PRIME PROPERTY PRIZE 2015 to czwarta edycja konkursu, który jest częścią konferencji Property Forum, organizowanej przez uznany serwis branżowy Propertynews.pl. Celem konkursu jest wyłonienie firm oraz projektów, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. Wyróżnienia są przyznawane na podstawie głosów czytelników portalu Propertynews.pl oraz opinii Forum Ekspertów Nagrody.

źródło: panattoni.pl