Panattoni dostarczył ponad 250 000 m kw. powierzchni przemysłowej na Lubelszczyźnie w ramach trzech parków przemysłowych. Należą do nich Panattoni Park Lublin II, największy park w Polsce Wschodniej oraz dwie inwestycje BTS zrealizowane dla operatorów logistycznych DB Schenker i Rohlig SUUS Logistics. Panattoni Park Lublin IV to dwubudynkowy kompleks o łącznej powierzchni 52 000 m kw. wybudowany na terenie Świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

"Zalety Panattoni Park Lublin IV dostrzegło już czterech najemców z zupełnie różnych branż: motoryzacyjnej, produkcji suplementów, FMCG i opakowań papierowych. Świadczy to o dużej elastyczności kompleksu i jego dopasowaniu do różnych procesów, w tym produkcyjnych i logistycznych. Najemcy to firmy o międzynarodowym zasięgu, prowadzące wysoce wyspecjalizowaną działalność i mające niestandardowe wymagania, na które Panattoni odpowiedział" - mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, Dyrektor Zarządzająca Panattoni.

Kostal Automobil Elektrik, dostawca rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, podpisał umowę najmu na ponad 17 000 m kw. obejmującą wydzieloną powierzchnię produkcyjną w pełni dostosowaną do jego potrzeb, a także powierzchnię magazynową i biurową.

Ze względu na specyfikę działalności, niestandardowej powierzchni wymagała również firma Leciforce - producent wysokiej jakości lecytyn i fosfolipidów, które wykorzystywane są m.in. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Ich produkcja wymaga zaawansowanego technologicznie zakładu produkcyjnego, który jest w stanie sprostać wymaganiom i wysokim standardom określonym przez przepisy sanitarne.

Najemcą parku jest również firma Mastermedia. Eksporter żywności rozpoczął działalność magazynowo-dystrybucyjną na powierzchni 14 000 mkw.

Najnowszym najemcą jest MM Lublin, producent składanych pudełek i etykiet samoprzylepnych dla branży kosmetycznej, farmaceutycznej i ochrony zdrowia, z klientami w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej. Firma wykorzysta nowy park na potrzeby magazynowe.

"To już nasza druga inwestycja w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku, którą zrealizowaliśmy dla DB Schenker. Zrealizowaliśmy ją dzięki doskonałej współpracy z lokalnymi władzami, które stworzyły warunki przyjazne inwestycjom i biznesowi. Lubelszczyzna staje się obecnie motorem napędowym całej Polski Wschodniej i przyciąga międzynarodowych graczy. Przyczynia się do tego zarówno dostęp do siły roboczej, w tym pracowników o wysokich kwalifikacjach, jak i poprawiająca się infrastruktura z drogami na czele, w tym międzynarodową Via Carpatia i nowym terminalem cargo na lotnisku, czy wreszcie dynamicznie rosnąca ilość nowoczesnej powierzchni, w czym ogromną rolę odegrały projekty Panattoni", mówi Dorota Jagodzińska-Sasson.

Panattoni Park Lublin IV powstał w Świdniku, tuż obok administracyjnej stolicy regionu. Jego zaletą jest również bliskość Międzynarodowego Portu Lotniczego Lublin, gdzie powstaje nowy terminal cargo. Kompleks znajduje się obok węzła Lublin-Zadębie, gdzie S12 - która docelowo połączy Polskę Centralną ze wschodnią granicą kraju - łączy się z S17, która biegnie z Warszawy do Lublina. Inwestycja ma również dostęp do drogi S19, która stanowi fragment Via Carpatia.

Park w Świdniku przejdzie certyfikację BREEAM na poziomie Excellent, zgodnie z wymaganiami technicznymi Panattoni. Dachy obu budynków zostaną wzmocnione i przygotowane do montażu paneli słonecznych, co jest standardem utrzymywanym przez Panattoni już od dwóch lat. Zastosowano zrównoważone rozwiązania budowlane, w tym zwiększoną izolację ścian i znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną (PE). Dodatkowo, jeden z najemców wykorzystuje system odzyskiwania ciepła ze sprężarek.

Stworzono strefę rekreacji i odpoczynku ze stołami i ławkami, a wejście do centrum otoczone jest parkiem kieszonkowym, natomiast przestrzeń biurowa została zmodyfikowana tak, aby spełniać potrzeby osób niepełnosprawnych. Rozwiązania wspierające zrównoważony transport obejmują zadaszony obszar dla rowerów i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Dodatkowo, 5% miejsc parkingowych zostało zarezerwowanych dla samochodów współdzielonych. Zgodnie z zaleceniami ekologa, na terenie inwestycji ma powstać łąka kwiatowa i posadzonych zostanie kilkadziesiąt drzew, w tym klony pospolite i lipy drobnolistne. Wokół terenu mają zostać umieszczone budki lęgowe dla ptaków, a także domki dla owadów zapylających. Zbudowano również zbiornik retencyjny i rozsączający, który odtwarza naturalny obieg wody. Retencja wody chroni lokalne ekosystemy i ogranicza zarówno erozję gleby, jak i zanieczyszczenie powierzchni.

źródło:property-forum.eu