Wśród największych umów najmu znalazł się kontrakty dotyczące obiektów we Francji, Hiszpanii i Holandii. Na czwartym miejscu pod względem wynajętej powierzchni znalazła się umowa z National Pen Czech, która wynajęła około 11,7 tys. mkw. w Prologis Park Pilsen-Stenovice DC2. Prologis w II kwartale 2022 roku rozpoczął 10 nowych inwestycji, w tym osiem projektów spekulacyjnych o łącznej powierzchni około 225 mkw. w Belgii, na Węgrzech, we Włoszech, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Na koniec czerwca Prologis dysponował w Europie Środkowej nieruchomościami o łącznej powierzchni około 4,6 mln mkw. Wskaźnik zajętości w II kwartale 2022 roku wyniósł 96,3 proc. W Polsce na koniec czerwca zasoby firmy obejmowały około 2,2 mln mkw., a wskaźnik zajętości osiągnął wartość 96,8 proc. Nowe umowy najmu objęły łącznie około 42 tys. mkw., a przedłużenia - około 105 tys. mkw.

Deweloper w II kwartale 2022 rozpoczął w Europie Środkowej budowę dwóch obiektów spekulacyjnych - DC2A w Prologis Park Budapest-Sziget II, o powierzchni 18,6 tys. mkw. i DC4 w Prologis Park Wrocław III o powierzchni 48,9 tys. mkw. W tym okresie Prologis ukończył w tym regionie budowę dwóch budynków o łącznej powierzchni 36,3 tys. mkw. (Prologis Budapest Sziget II DC1A i Prologis Park Brno DC3).

Mocne czynniki fundamentalne i rosnące koszty spowodowały wzrost czynszów o 4,7 proc. w II kwartale 2022 roku, co stanowi najwyższy wzrost kwartalny w historii. W dalszym ciągu podejmujemy zdecydowane działania na rzecz wzmocnienia naszej obecności na terenach zurbanizowanych - komentuje Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe:

Firma kontynuuje dostosowywanie strategii ESG poprzez programy m.in. w zakresie efektywności energetycznej i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Celem jest osiągnięciu zerowej emisji netto do 2040 roku.