Transakcja jest największym zakupem w sektorze biurowym w tej części Europy w 2021 roku. Generation Park Y to już trzecia inwestycja w Warszawie nabyta przez Hansainvest od spółki Skanska i druga w ramach kompleksu Generation Park.

Generation Park Y to 38-piętrowy budynek o wysokości 140 metrów, wieńczący największy projekt biurowy Skanska w Warszawie. Łączna powierzchnia najmu kompleksu znajdującego się przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie wynosi około 88 tys. mkw. Powierzchnia najmu wieży to 47,6 tys. mkw. 100 proc. powierzchni biurowej wynajęło na 10 lat PZU; spółka będzie tu mieć swoją główną siedzibę.

Generation Park Y zaprojektowano i wybudowano zgodnie z zasadami ESG, dbając o aspekty środowiskowe i społeczne. Budynek otrzymał certyfikaty: LEED Core & Shell Platinum oraz WELL Health-Safety Rating. Budynek ubiega się również o WELL Core & Shell oraz certyfikat Obiekt bez Barier.

Generation Park Y, pierwszy wysokościowiec Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, jest flagowym projektem naszej firmy nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie CEE. Transakcja i jej skala potwierdzają tylko, że cały kompleks Generation Park powstał w zgodzie z szeroko pojętymi aspektami ESG. To jest coś, co wyróżnia nasze projekty na rynku – podkreśla Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. sprzedaży i najmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Generation Park Y jest w 100 proc. zasilany ze źródeł odnawialnych. Jedna czwarta materiałów użytych do budowy zawiera komponenty pochodzące z recyklingu. Poza zrównoważonymi rozwiązaniami, projekt Generation Park Y wyróżnia się m.in. powierzchniami typu sky-office o podwójnej wysokości oraz 15-metrową, zieloną ścianą z ponad sześcioma tysiącami roślin, zlokalizowaną w lobby.

Core assets na rynku nieruchomości biurowych, spełniające ambitne kryteria w ramach obszaru ESG, ciągle są zrównoważonymi, długoterminowymi inwestycjami. Dotyczy to zwłaszcza nowych budynków, które powstają na dynamicznie rozwijających się rynkach, jak np. w Warszawie czy innych porównywalnych metropoliach. Dlatego Generation Park Y doskonale wpisuje się w naszą strategię inwestowania na rynku nieruchomości. Z niecierpliwością czekamy na dalszą dywersyfikację naszego portfela nieruchomości w Europie oraz Stanach Zjednoczonych w 2022 roku – komentuje Nicholas Brinckmann, prezes zarządu Hansainvest Real Assets.

Transakcja ta potwierdza, że kapitał zagraniczny płynie do Europy Środkowo-Wschodniej niezależnie od pandemii, a inwestorzy uważają nasz region za atrakcyjny - zarówno dzięki produktom klasy A, jak i potencjałowi gospodarczemu. W ciągu ostatnich miesięcy w Europie znacząco wzrósł popyt na tzw. core assets w obrębie nieruchomości komercyjnych – mówi Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.