Nowocześnie wyposażony Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka zlokalizowany bezpośrednio przy płycie rzeszowskiego portu lotniczego, w pełnym zakresie realizuje operacje handlingowe lotniczych przewozów towarowych. Od początku lutego br. na terenie terminala działa także punkt obsługi Służby Celno-Skarbowej, który umożliwia realizację wszelkich procedur pozwalających na dopuszczenie towarów do wolnego obrotu na terytorium UE, wywóz towarów oraz przygotowanie innych procedur specjalnych. Inwestorem obiektu o łącznej powierzchni 6 700 mkw. jest spółka należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A.

 

- Wraz z uruchomieniem odpraw celnych na terminalu cargo jesteśmy w pełni gotowi do obsługi handlingowej naszych klientów – mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka – Wieloletnia, wzorowa współpraca pomiędzy Służbą Celną a lotniskiem to jeden z atutów jakie decydują o wyborze naszego portu przez partnerów biznesowych z kraju i zagranicy. W połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i doświadczeniem pracowników pozwala nam to jeszcze bardziej usprawnić i przyspieszyć czas obsługi frachtu lotniczego, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

 

Zespół Cargo Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka przeniósł się do nowych pomieszczeń na terenie Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka. Proces przeprowadzki został zakończony dzięki czemu magazyn jest gotowy do przyjmowana i wysyłania ładunków cargo a ich obsługa stała się łatwiejsza i bardziej wydajna. Port Lotniczy jako zarejestrowany agent handlingowy cargo świadczy obsługę przesyłek towarowych na powierzchni ponad 1 700 mkw. Terminal został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia do kontroli bezpieczeństwa towarów o pojemności lotniczych kontenerów transportowych. Posiadany obecnie skaner rentgenowski pozwala dokonywać kontroli frachtu o wymiarach otworu 180 x 180 cm. Terminal cargo Rzeszów-Jasionka spełnia wysokie wymogi bezpieczeństwa oraz jakościowe, będąc najnowocześniejszą jednostką operacyjną na Podkarpaciu. Obiekt posiada także chłodnie, mroźnie, oraz specjalnie wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych. Terminal cargo posiada najdalej wysunięty na wschód Europy, punkt obsługi przesyłek fitosanitarnych. Na terenie terminala znajduje się pomieszczenie Pro morte czyli służące do przechowywania ludzkich prochów lub zwłok. Świetnie wyszkolony personel oraz dostępny 24/7 jest uprawniony do pełnej obsługi frachtu (magazyn-płyta-rampa-samolot), w tym również przesyłek specjalnych – typu DGR - towarów niebezpiecznych, przesyłek wielkogabarytowych, wartościowych. Przygotowane są również pomieszczenia dla żywych zwierząt oraz dla towarów radioaktywnych. Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia co pozwala na kompleksowe przygotowanie wszelkiego rodzaju przesyłek oraz towarów do transportu lotniczego jak również Road Feeder Service.

 

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka posiada doskonałe warunki do rozwoju transportu towarowego. Nowoczesny terminal i drugi w kraju pas startowy o długości 3200 m, która pozwala przyjmować największe i najcięższe samoloty transportowe typu Boeing 747-400 czy An-124 Rusłan. Dzięki uruchomionemu w

ubiegłym roku systemowi ILS cat. II w Jasionce mogą startować i lądować samoloty nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka oferuje regularne, codzienne połączenia do Warszawy, Londynu i Monachium oraz loty (2-3 razy w tygodniu) do Dublina, Manchesteru, Bristolu, East Midlands i Glasgow. 11 marca br. zostanie zainaugurowane połączenie Rzeszów-Tel Awiw, a 30 kwietnia wystartują cotygodniowe rejsy transatlantyckie z Jasionki na nowojorskie lotnisko Newark samolotami Boeing 787 Dreamliner. Ponadto w sezonie letnim 2018 w rozkładzie znajdą się regularne połączenia z Rzeszowa do Burgas, Aten i na wyspę Korfu. Loty z Jasionki obsługują przewoźnicy: PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.

 

Najemcami powierzchni logistycznej oraz biurowej w Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka są firmy, które świadczą kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych: TSL, którą tworzą dwie spółki TS Logistic Sp. z o.o. oraz CARGO Sp. z o.o., Kuehne + Nagel oraz Airport Handling Services Sp. z o.o.

 

Inwestorem Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka jest spółka celowa należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A. Grupa Kapitałowa Waimea Holding S.A specjalizuje się w budowie na wynajem nowoczesnych parków magazynowo-przemysłowych oraz terminali cargo, powierzchni spełniających najwyższe światowe standardy. W 2018 roku spółka planuje realizację projektów takich jak Waimea Logistic Park Stargard, Waimea Logistic Park Bydgoszcz, Waimea Logistic Park Korczowa oraz budowę kolejnych terminali cargo w sąsiedztwie portów lotniczych w Polsce.

 

 

Source: Waimea Holding