Według JLL, w roku 2015 rekordowa ilość nieruchomości (o łącznej powierzchni 1,1 mln mkw), została certyfikowana zgodnie z międzynarodowymi standardami. W Q1-Q3 2016, całkowita ilość "zielonej" nieruchomości wzrosła o 627000 mkw.

"Zeszłoroczny wzrost był związany z zakończeniem certyfikacji kilku dużych projektów, w tym stadionów i magazynów," powiedziała Ksenia Agapova, Head of Sustainability Services, JLL, Russia & CIS. "W roku 2016 mniej było tego typu nieruchomości wśród certyfikowanych obiektów a ilośc nowych projektów maleje w kraju, stąd teraz widzimy skromniejsze wyniki. Niemniej jednak, większość deweloperów aktualnie rozważa certyfikat środowiskowy jako część standardowej praktyki dla swoich nowych projektów budowlanych. "

 Region Moskwy posiada największą ilość certyfikowanych budynków: w sumie ponad 2,2 miliona metrów kwadratowych, czyli 54 nieruchomości. Petersburg jest drugi z ilością 310.000 mkw to jest 13 nieruchomościami.

 

Większość  (z 1,2 mln mkw, więcej niż jedna trzecia) tej przestrzeni to biura. Drugie miejsce zajęły magazyny / aktywa przemysłowe i obiekty sportowe z 0,8 mln mkw, 23 procent, w każdej kategorii.

Powierzchnie handlowe stanowią około połowę (370.000 mkw) wszystkich nieruchomości certyfikowanych w Q1-Q3 2016. Deweloperzy centrów handlowych i sprzedawcy są coraz bardziej zainteresowani poświadczaniem ekologicznych norm budowlanych. Jest to charakterystyczna tendencja, która ma do czynienia ze zmianami w ustawodawstwie na Zachodzie.

Pomimo podwojenia ilości "zielonych" budynków na rynku w ciągu ostatnich dwóch lat, nadal jest to niewielka część całego rynku nieruchomości komercyjnych. W Moskwie, certyfikowane jest około 5 procent biur, 6 procent składów, w Petersburgu odsetek ten wynosi poniżej 7 procent dla biur i zero dla obiektów przemysłowych. Jest to z pewnością miejsce dla rozwoju "zieleni", mówi JLL.

"Ogólna tendencja jest oczywiście pozytywna: właściciele i najemcy nieruchomości handlowych coraz częściej uważają, że ich efektywność energetyczna i międzynarodowa certyfikacja to priorytet.  Biura klasy A, muszą posiadać certyfikat LEED lub BREEAM. „Sądząc po projektach w które nasz zespół certyfikujący jest obecnie zaangażowany, możemy przewidzieć dalszy rozwój tego rynku do 700.000 mkw w 2017 roku, "podsumowuje Ksenia Agapova.

źródło: http://europaproperty.com/news/2016/12/green-property-stock-in-russia-surpasses-3-6-million-sqm-3081