Wzrosła także liczba najemców dewelopera, który w 2021 roku wynajął niemal 500 tys. mkw. Portfel nieruchomości, którymi zarządza 7R, przekroczył 1 mln mkw.

Po 13 latach działalności oddaliśmy klientom do użytkowania niemal 1,5 mln mkw. nowoczesnej, certyfikowanej powierzchni magazynowej i produkcyjnej, w procesie inwestycyjnym mamy kolejne 4 mln mkw. Od 2019 roku podwoiliśmy liczbę pracowników - komentuje Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes 7R.

Obiekty 7R charakteryzują się technologicznymi i proekologicznymi rozwiązaniami. Zapewniają zgodność ze standardami ESG i są przyjazne dla środowiska. Innowacje oznaczają również konkretne oszczędności dla najemców, związane m.in. z energooszczędnością budynków.

Widzimy duże zainteresowanie naszymi obiektami zarówno ze strony najemców, jak i inwestorów. W 7R oferujemy magazyny typu big box, szyte na miarę BTS-y czy magazyny miejskie z naszej linii City Flex Last Mile Logistics. W 2022 roku zamierzamy oddać do użytku około 1 mln mkw. powierzchni, a w połowie roku zgodnie z planem rozpocząć budowę naszej pierwszej zagranicznej inwestycji w Czechach - zapowiada Bartłomiej Krawiecki, wiceprezes zarządu i COO w 7R.

W obiektach dewelopera swoje operacje prowadzą firmy z różnych branż, takich jak: logistyka, handel, farmacja, czy motoryzacja. Portfel najemców 7R w ostatnim roku istotnie się powiększył. Firma wynajęła ponad 500 tys. mkw. powierzchni - o 25 proc. więcej niż przed rokiem - w ramach 64 umów.

W 2022 roku deweloper oprócz zakończenia budowy nowych parków logistycznych i magazynów miejskich zamierza oddać także do użytku obiekty zrealizowane w formule Built-to-Suit (BTS). Jednym z nich jest zlokalizowany na Śląsku magazyn dla spółki Aluprof, polskiego producenta systemów aluminiowych. Z kolei pod Warszawą powstaje magazyn dla Żabki o łącznej powierzchni około 60 tys. mkw. Centrum będzie wyposażone w innowacyjne rozwiązania automatyczne, a także proekologiczne, co potwierdzi certyfikacja BREEAM.

Zgodnie z raportami ekspertów magazyny są tą klasą aktywów, które cieszą się w Europie największym zainteresowaniem inwestorów. Deweloper w minionym roku sprzedał 17 inwestycji za łączną kwotę niemal 400 mln euro. To ogromny wzrost w porównaniu z 2020 roku – wówczas 7R sprzedało siedem projektów o łącznej wartości 75 mln euro.

Poprzedni, rekordowy dla nas rok, to potwierdzenie właściwego kierunku rozwoju naszego biznesu. Inwestorzy poszukują wysokiej jakości produktów, które zapewniają zysk w długiej perspektywie i – co bardzo ważne – spełniają standardy ESG. Nasza współpraca z największymi globalnymi funduszami inwestycyjnymi pokazuje siłę portfela nieruchomości 7R. Plany na ten rok są jeszcze bardziej ambitne - dodaje Łukasz Jachna, chief capital markets officer, członek zarządu w 7R.

W ofercie 7R znajduje się także zarządzanie nieruchomościami. Obecnie zespół Property Management, odpowiedzialny za tę usługę, zarządza 48 budynkami o łącznej powierzchni ponad 1 mln mkw.