Białystok, największe miasto w północno-wschodniej Polsce i stolica województwa podlaskiego, jest jedną z najnowszych flag na magazynowej mapie Polski. "Jako pierwsi zainwestowaliśmy w nowoczesną infrastrukturę magazynową w tym regionie. Oba nasze parki pozostają w pełni wynajęte, a my przedłużamy umowy z naszymi najemcami, którzy coraz chętniej powiększają zajmowaną powierzchnię" - powiedział Jarek Wnuk, Dyrektor Zarządzający Accolade w Polsce. "Jest kilka powodów dalszego rozwoju w Podlaskiem, ale kluczowymi czynnikami są wykwalifikowana siła robocza i dostępne tereny inwestycyjne", dodał Wnuk.

Nowy park przemysłowy w Choroszczy składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 36 700 mkw. Parki w Białymstoku i Choroszczy, podobnie jak pozostałe magazyny w portfolio firmy, posiadają certyfikację BREEAM. Accolade wyposażyło parki w różnorodne elementy, takie jak pojemniki na odpady elektroniczne, defibrylatory zewnętrzne, budki dla owadów, ogrody deszczowe, a także ławki i stoły wykonane z materiałów kompozytowych pochodzących z recyklingu odzieży.

"Rynek powierzchni magazynowych w województwie podlaskim jest jednym z rynków wschodzących, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Pomimo tego, że pierwsza inwestycja typu big-box w regionie została zrealizowana dopiero w 2018 r., rynek ten rozwija się obecnie bardzo konsekwentnie. Na koniec drugiego kwartału 2023 r. całkowita ilość wybudowanej powierzchni najmu klasy A osiągnęła poziom 97 000 m2, co stanowi wzrost o 41% rok do roku. Obecnie wskaźnik pustostanów w województwie podlaskim wynosi 3%, a w samym Białymstoku i jego najbliższych okolicach oscyluje wokół 0%. Główne stawki czynszu wahają się od 3,99 do 4,40 euro/mkw. Prognozy dla Białegostoku wydają się korzystne, głównie ze względu na stale modernizowaną infrastrukturę drogową (droga ekspresowa S8 między Białymstokiem a Warszawą, a także trwającą budowę Via Carpatia). Za podjęciem decyzji o inwestycji w Białymstoku przemawia również wciąż niewykorzystany rynek pracy oraz bliskość regionu Morza Bałtyckiego, dla którego miasto może stanowić dobrą lokalizację centrum logistycznego" - powiedział Tadeusz Drozd, Negocjator, Dział Powierzchni Przemysłowych, Cushman & Wakefield.

źródło:property-forum.eu