Aero Gearbox International to spółka joint venture producenta silników lotniczych Rolls-Royce oraz koncernu Safran, wytwórcy przekładni mocy do samolotów oraz śmigłowców.

 

Powstający obiekt będzie mieć ok. 12 tys. mkw powierzchni. Inwestycja wyniesie ponad 200 mln zł, powstanie zaś na 7 hektarach zlokalizowanych w SSE Euro-park w Ropczycach.

 

Prezes zarządu AGI Etienne Boisseau, komentując fakt umieszczenia fabryki na Podkarpaciu powiedział, że działa tu już z sukcesem Dolina Lotnicza, można więc śmiało mówić o dobrze rozwiniętym przemyśle lotniczym. - Nie ma zatem problemów z podwykonawcami, z kadrą, poza tym w położonym niedaleko od Ropczyc Sędziszowie Małopolskim swoją fabrykę ma - należąca do grupy Safran Hispano-Suiza. Nie bez znaczenia było też wsparcie polskiego rządu - podkreślił.

 

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, będzie to pierwszy etap przedsięwzięcia Aero Gearbox, po kilku latach spółka planuje rozbudowę z perspektywą działalności przez okres 25-30 lat. W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie początkowo około 110 osób.