Z danych firmy DTZ wynika, że w Poznaniu w 2012 roku oddano do użytku 44 000 mkw. powierzchni biurowej, przez co całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą obecnie 290 700 mkw. Większość z ukończonych obiektów to nowoczesne wieżowce, najczęściej ze szklaną elewacją, swoim wyglądem nawiązujące do zachodnich drapaczy chmur. Warto jednak przyjrzeć się także innym współczesnym budynkom pełniącym funkcje biurowe, ponieważ często mają w tle bardzo interesującą historię. Przykładem może być kamienica znajdująca się pod adresem Plac Wolności 4 w Poznaniu. Jej początki sięgają 1908 roku, kiedy to atrakcyjny projekt obiektu wyszedł spod rąk architekta z Berlina – Hermanna Röhde - znanego między innymi z projektu Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu. Z zewnątrz wrażenie robi szczególnie efektowna, secesyjno-barokowa elewacja, natomiast we wnętrzu – oryginalna balustrada na klatce schodowej.

Kamienica jest dawnym konfekcyjnym Domem Handlowym Haase & Co, należącym do Gustava Haase. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 31 marca 1909 roku. W budynku odbywała się ożywiona sprzedaż m.in. produktów tekstylnych, konfekcji damskich, jedwabiu, materiałów na ubrania oraz artykułów dla mężczyzn i bielizny. Dodatkowo, powyżej pierwszego piętra znajdowały się apartamenty mieszkalne. W okresie PRL na parterze funkcjonowały popularne delikatesy, w których mieszkańcy Poznania mogli okresowo nabyć ciężko dostępne produkty spożywcze.

Kamienica jest zlokalizowana w niewielkiej odległości od Rynku Starego Miasta oraz ul. Św. Marcina, w strefie zabytkowej. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Warto wspomnieć o niezwykle atrakcyjnym umiejscowieniu budynku. Okolice Placu Wolności, jednego z głównych placów w mieście, stanowią centrum usługowo-biznesowe. W rejonie tym znaleźć można wiele placówek instytucji finansowych oraz kulturalnych. W bliskim sąsiedztwie znajdują się również takie prestiżowe obiekty jak Stary Browar czy też Andersia Tower. Lokalizacja zapewnia najemcom bardzo dobrą komunikację publiczną, jest też łatwo dostępna dla samochodów.

Budynek obecnie pełni rolę obiektu biurowego. W latach 1990-1992 został gruntownie przebudowany dla potrzeb biurowych przez Bank Handlowy. Łącznie kamienica oferuje 3613 mkw powierzchni całkowitej, z czego 2485 mkw to powierzchnia biurowa. Budynek składa się z pięciu kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Obecnie na najemców czekają dwa rodzaje powierzchni na piętrach IV i V. Zainteresowani mogą zająć przestrzenie od około 20 mkw. Dodatkowo, do dyspozycji najemców są wyposażone sale konferencyjne, istnieje także możliwość wynajęcia magazynu.

 

źródło: e-biurowce.pl