Na koniec marca niewynajętych pozostawało ok. 600 tys. mkw. powierzchni. Znaczny odsetek nowych zasobów magazynowych został wybudowany częściowo spekulacyjnie, co miało wpływa na wzrost wskaźnika pustostanów do 5,8 proc., w porównaniu do grudnia 2015 r. (4,6 proc.).

 

W pierwszym kwartale 2016 r. deweloperzy ukończyli budowy hal magazynowych o łącznej powierzchni 445 tys. mkw. Największa aktywność firm odnotowana została na rynku warszawskim (budowali jedynie w strefie II - 137 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (86 tys. mkw.) oraz w Polsce centralnej (85 tys. mkw.).

- Na pozostałych rynkach zasoby powierzchni magazynowej odnotowały niewielkie wzrosty. Natomiast na rynku krakowskim i toruńskim podaż pozostała na niezmienionym poziomie. Deweloperem, który zdecydowanie zdominował rynek pod względem nowej podaży oddanej w pierwszym kwartale 2016 r. był Panattoni (62 proc.) - szacuje Colliers International.

 

Do największych projektów oddanych w pierwszych trzech miesiącach 2016 r. należą m.in.: dwie hale Panattoni Park Stryków II (85 tys. mkw.), dwa magazyny wybudowane w ramach Panattoni Park Konotopa (47 tys. mkw.) oraz trzy hale magazynowe Panattoni Park Sosnowiec II (41 tys. mkw.).

 

Jeśli chodzi o popyt, w pierwszym kwartał 2016 r. był on na bardzo wysokim poziomie (blisko 680 tys. mkw.).

Rynek stołeczny charakteryzował się największą aktywnością - podpisano tu umowy na łączny wolumen 166 tys. mkw. (strefa II – 114 tys. mkw.), co oznacza niemal 24% całkowitego popytu zarejestrowanego w Polsce w analizowanym okresie. Drugim największym rynkiem transakcyjnym już od zeszłego roku był Górny Śląsk, czemu odpowiada 18 umów obejmujących 152 tys. mkw.

Udział renegocjacji kontraktów w strukturze popytu wzrósł do 43 proc. Nowe umowy odpowiadały za 52 proc., włączając w to inwestycje typu BTS - czyli budowane pod klienta (15 proc. całkowitej wynajętej powierzchni). Wśród najemców dominowały firmy z sektora 3PL (logistyka firm trzecich; 17% całkowitego poziomu popytu) i handlu detalicznego (15%).

 

Obserwujemy widoczny wzrost zainteresowania mniejszymi rynkami magazynowymi zarówno po stronie najemców jak i deweloperów. Spodziewamy się też wzrostu cen na rynkach z niskim wskaźnikiem pustostanów — podsumowuje Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International i dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.