CTPark Bydgoszcz w województwie kujawsko-pomorskim, w pobliżu aglomeracji bydgoskiej, będzie składał się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 48 500 mkw. CTPark Bydgoszcz, który ma zostać oddany do użytku w 2024 roku, zapewni dodatkową infrastrukturę dla rozwijającego się sektora przemysłowego w regionie. Bliskość ośrodków uniwersyteckich w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu ułatwi łatwy i wygodny dostęp do pracowników i wyspecjalizowanej kadry z regionu.

Położony w trójkącie między Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem, przy skrzyżowaniu dróg ekspresowych S5 i S10, CTPark Bydgoszcz zagwarantuje również bezpieczeństwo operacyjne m.in. przedsiębiorstwom prowadzącym transgraniczną działalność biznesową i logistyczną. Dzięki lokalizacji kompleksu w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, najemcy będą mogli skorzystać z krajowej regionalnej pomocy inwestycyjnej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego do 45 proc. Co ważne, o zwolnienie z podatku mogą ubiegać się firmy z sektora przemysłowego, usługowego, a także prowadzące działalność badawczo-rozwojową.

Blisko 230 km dalej, w centralnej Polsce, CTP rozpocznie budowę ekosystemu CTPark Łódź Airport już w 2024 roku. Zlokalizowany bezpośrednio przy skrzyżowaniu dróg ekspresowych S14 i S8 oraz w sąsiedztwie łódzkiego lotniska, CTPark Łódź zapewni nowoczesny kompleks miejski dla produkcji i logistyki. Nowy park, składający się z trzech budynków o łącznej powierzchni prawie 69 000 mkw., zaoferuje klientom powierzchnię i elastyczność w wyborze powierzchni, która najlepiej odpowiada ich potrzebom, a także możliwość rozbudowy w przyszłości. Dodatkowo, lokalizacja parku na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej daje najemcom możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego. Firmy będą mogły również uzyskać wsparcie finansowe na rozwój swoich pracowników - szczególnie na kierunkach technicznych i technologicznych - a także w zakresie innowacji. 

W przyszłym roku CTP rozpocznie również realizację trzeciego kompleksu - zaledwie 5 km od Częstochowy. CTPark Częstochowa to inwestycja typu cross dock składająca się z dwóch budynków, które będą dostosowane do potrzeb operatorów logistycznych i firm produkcyjnych działających w regionie - łącznie blisko 98 400 mkw. powierzchni najmu. CTPark Częstochowa został zaprojektowany przez CTP z myślą o firmach poszukujących możliwości rozwoju zarówno w województwie śląskim, jak i firmach planujących wejście na rynki Europy Środkowo-Wschodniej - strategiczna lokalizacja parku tuż przy autostradzie A1 jest tego integralną częścią. 

W ramach programu rozwoju energii słonecznej CTP, panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na wszystkich trzech nowych parkach w Polancross-dock. Strefy przeładunkowe w CTPark Bydgoszcz, CTPark Łódź Airport i CTPark Częstochowa zostaną dodatkowo doświetlone - 7,5 proc. powierzchni dachów pokryją świetliki. We wszystkich obiektach pojawią się także wzmocnione posadzki i zwiększone parametry izolacyjne ścian, inteligentne systemy sterowania oświetleniem i wentylacją oraz stacje ładowania samochodów osobowych i możliwość ładowania elektrycznych ciężarówek.

Te najnowsze parki w Polsce są częścią strategii rozwoju portfolio CTP w regionie. Firma przewiduje łączną inwestycję w wysokości 300 milionów euro na zakup gruntów i rozpoczęcie nowych projektów. Obecnie CTP posiada 10 strategicznie zlokalizowanych kompleksów w kraju na różnych etapach rozwoju oraz bank ziemi o powierzchni ponad 2,5 mln m2, co pozwala na dalszy rozwój portfela nieruchomości. 

Bogi Gabrovic, Deputy Country Head w CTP Polska, powiedział: "Ekspansja CTP na linii północ-południe potwierdza silną pozycję firmy w Polsce. Wykorzystując szerokie możliwości Grupy, w ciągu dwóch lat wybudowaliśmy już kilkaset tysięcy mkw. powierzchni produkcyjnej i logistycznej. Nasza istniejąca sieć nieruchomości w najbardziej strategicznie zlokalizowanych węzłach logistycznych w Polsce, a także nasza najnowsza ekspansja w regionie, odzwierciedla status CTP jako dostawcy wyjątkowych parków przemysłowych i logistycznych, a także zaufanego, długoterminowego partnera biznesowego."

Piotr Flugel, Country Construction Director i COO w CTP Polska skomentował: "W Bydgoszczy i Częstochowie trwają już prace przygotowawcze, a niebawem rozpoczynamy roboty w Łodzi. Wszystkie ekosystemy magazynowo-logistyczne powstaną do końca 2024 roku. Ich głównym atutem będzie dostępność transportowa, co automatycznie przełoży się na efektywność operacji. Równie duży nacisk będziemy kładli na zrównoważone rozwiązania i systemy budowlane, a naszym celem jest osiągnięcie poziomu BREEAM Excellent dla wszystkich obiektów. Portfolio parków CTP i nasz obecny bank ziemi dają nam dużą elastyczność w dostosowywaniu się do potrzeb naszych klientów i ich ambicji rozwoju".

źródło:property-forum.eu