Electro Cable Group sprzedaje większość swoich kabli do Unii Europejskiej i jest jednym z 200 największych ukraińskich przedsiębiorstw według Forbes Ukraine. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił znaczny wzrost udziału ukraińskich firm w polskim rynku. Według najnowszych danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w kraju działa obecnie 26 900 firm z ukraińskim kapitałem.

Polska jest pierwszą zagraniczną lokalizacją dla Electro Cable Group, jednej z największych grup produkcyjnych na Ukrainie. Firma rozpocznie działalność produkcyjną w CTPark Zabrze, którego łączna powierzchnia wynosi ponad 66 000 mkw. Całkowita wartość inwestycji w nowe przedsięwzięcie przekroczy 14 milionów euro, a nowa firma zatrudni ponad 140 osób. Projekt jest wspierany przez KSSE.

Electro Cable Group wynajęła 11 800 mkw. w budynku ZAB 5 na terenie parku, który został wyposażony we wzmocnione fundamenty w celu ułatwienia klientowi instalacji i urządzeń do produkcji kabli i przewodów. Dach budynku został przygotowany do instalacji paneli fotowoltaicznych jako potencjalnego źródła zasilania dla działalności klienta.

Boiko Yevhen, CFO w Electro Cable Group, powiedział: "Nasza firma dynamicznie rozwija się na rynku UE od 2015 roku. Obecnie widzimy, że musimy zwiększyć moce produkcyjne poprzez dodanie nowej fabryki do naszej grupy. Polska jest wspaniałym krajem z rozwijającą się lokalną gospodarką, a położenie geograficzne CTPark Zabrze odpowiada naszym potrzebom, aby być bliżej naszych głównych rynków zaopatrzenia: Austrii, Niemiec, Węgier, Finlandii itd. CTP wspierał nas w naszych potrzebach od pierwszego spotkania, był bardzo elastyczny w stosunku do wszystkich naszych wymagań i stał się najlepszym miejscem do długoterminowego partnerstwa. Nadal będziemy ukraińską firmą, która rozszerza swoją obecność na rynku europejskim".  

Kompleks CTPark Zabrze zlokalizowany jest na 21-hektarowej działce i docelowo będzie składał się z pięciu budynków. Do tej pory powstały trzy budynki o łącznej powierzchni 66 790 m2, a dwa kolejne magazyny o łącznej powierzchni 23 150 m2 mają rozpocząć budowę w trzecim kwartale 2024 roku. W listopadzie 2023 r. C.P. Bourg, międzynarodowa firma oferująca najnowocześniejsze rozwiązania dla branży poligraficznej, otworzyła swój pierwszy polski oddział, zajmując 3 500 mkw. w CTPark Zabrze.

Bogi Gabrovic, Deputy Country Head w CTP Poland, skomentował: "Nasza współpraca z Electro Cable Group potwierdza stale rosnącą popularność kompleksu logistycznego CTPark Zabrze wśród zagranicznych inwestorów. Firmy o międzynarodowym zasięgu coraz częściej wybierają tę lokalizację na swoją pierwszą siedzibę w Polsce ze względu na jej najwyższą wydajność i wyjątkowo korzystną lokalizację. Czynniki te bezpośrednio wpływają na możliwość niezakłóconego rozwoju i realizacji strategicznych celów biznesowych".

CTPark Zabrze zlokalizowany jest w aglomeracji śląskiej, regionie o silnych tradycjach przemysłowych. Zabrze liczy około 2,7 miliona mieszkańców, co czyni je jedną z największych aglomeracji miejskich w Europie. Oferuje tym samym dostęp do szerokiej puli wykwalifikowanych specjalistów, umożliwiając szybki rozwój biznesu. Niezwykle istotną rolę odgrywa również bezpośrednia bliskość skrzyżowania autostrad A1 i A4, ułatwiająca sprawne połączenia z innymi częściami kraju, a także z Niemcami, Czechami i Słowacją. Dużym atutem lokalizacji CTPark Zabrze jest również fakt, że znajduje się on na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która oferuje 10-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości.

źródło:property-forum.eu