Gorzelnia przy ul. Krochmalnej zostanie wyposażona w nowoczesną instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie w technologii LED, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię potrzebną do oświetlenia zakładu o 80 proc. Ponadto proces produkcyjny zostanie tak zoptymalizowany, aby do minimum zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną – zakład może zaoszczędzić nawet 3 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Instalacja fermentacyjna zostanie wybudowana w technologii zamkniętej, co sprawi, że żaden zapach nie będzie uwalniany na zewnątrz. Zakład będzie prowadzić także zbiór wody deszczowej, która zostanie wykorzystana m.in. do podlewania terenów zielonych.

Instalacja zostanie doskonale wyciszona, a nowoczesny projekt architektoniczny budynku z zieloną elewacją i dachem, pięknie wpisze się w rewitalizację dzielnicy „Za Cukrownią”, gdzie już mamy nowoczesną Arenę Lublin, a w budowie nowy, zielony dworzec metropolitalny – zapewnia Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska.

Instalacja Stocka będzie wytwarzać surowy alkohol do produkcji m.in. alkoholu do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji) i rolniczych. Alkohol w lubelskiej gorzelni będzie powstawać w dużej mierze z produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, a także pszenicy.

Inwestycja jest realizowana ze środków własnych Stock Polska, nadzór nad budową powierzono łódzkiej firmie Biotechnika. Nowe budynki powstają na terenie zakładu firmy, całkowita powierzchnia nowej gorzelni z infrastrukturą obejmie około 5,8 tys. mkw. Prace rozbiórkowe oraz adaptacja części placów i alejek wewnętrznych zostały już zakończone. Pozwolenie na budowę uprawomocniło się we wrześniu, trwają już prace fundamentowe, pierwsze konstrukcje pojawią się na początku 2022 roku. Ukończenie inwestycji zaplanowano na początek 2023 roku.