W związku z pandemią COVID-19, 16 marca 2020 roku placówka w Starachowicach została przekształcona w szpital jednoimienny. Oznacza to, że były tam przyjmowane wyłącznie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Obecnie trwają działania zmierzające do stopniowego przywracania starachowickiego PZOZ do pracy w dawnym trybie. Powrót do pierwotnego profilu szpitala wielospecjalistycznego w Starachowicach podzielony został na etapy. W procesie tym pomoże CareBox, czyli modułowa izba przyjęć do diagnostyki pacjentów z podejrzeniem zachorowania na COVID-19, która zapewni izolację, a tym samym bezpieczeństwo zarówno dla personelu medycznego, jak i osób zgłaszających się do szpitala z innymi schorzeniami.

Znoszenie kolejnych obostrzeń społecznych doprowadza do nowej fali zachorowań w powiecie starachowickim, wynikających z gromadzenia się mieszkańców na uroczystościach rodzinnych takich jak na przykład wesela. Ostatnie przypadki zakażeń potwierdzają taką tendencję. Jednak stopniowo będziemy przywracać działalność poradni oraz konsultacji lekarskich innych specjalizacji. W tej sytuacji mobilna izba przyjęć ufundowana przez firmę 7R zdecydowanie pomoże nam w zachowaniu najwyższych środków ostrożności. W dodatkowej przestrzeni medycznej prowadzona będzie diagnostyka osób zgłaszających się z dolegliwościami typowymi dla COVID-19, ale CareBox będzie funkcjonował niezależnie od placówki, z osobnym wejściem i jako oddzielne pomieszczenie sanitarne. Dzięki temu zminimalizujemy zagrożenie zarażania personelu medycznego, a tym samym paraliżu całego szpitala. Bezpieczeństwo naszych pacjentów i lekarzy jest dla nas najważniejsze.

mówi Grzegorz Kaleta, Dyrektor Naczelny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

CareBox to stalowy kontener o powierzchni 21 mkw. Odpowiednio przygotowany może służyć jako punkt sanitarny – można w nim zainstalować specjalistyczny sprzęt medyczny. Sterylna i mobilna izba przyjęć, którą łatwo zdezynfekować oraz przetransportować w dowolne miejsce lub łączyć z innymi kontenerami, powstała w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Jako deweloper wiemy, jak istotne dla użytkowników budynku są odpowiednio zaprojektowane wnętrza, dostosowane do konkretnych funkcji, jakie ma spełniać dana nieruchomość. Stąd nasze zaangażowanie w akcję zainicjowaną przez producenta modułów sanitarnych, firmę JR Modular Systems. Wspieramy ideę tworzenia dla szpitali miejsc sterylnych, zapewniających najlepsze standardy personelowi medycznemu i pacjentom. Cieszymy się, że CareBox został już zainstalowany na terenie starachowickiego szpitala. Ta dodatkowa przestrzeń znajdzie zastosowanie jako mobilny punkt diagnostyczny. Warto podkreślić, że stalowe kontenery można adaptować na różne sposoby, co sprawia, że mobilna izba przyjęć jest rozwiązaniem elastycznym, ponadczasowym i przede wszystkim praktycznym. Wierzymy, że sprawdzi się w codziennych działaniach szpitala.

dodaje Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R

CareBox został wyprodukowany w Zabrzu, skąd do Starachowic został przetransportowany specjalną ciężarówką z dźwigiem hydraulicznym. Jest to modułowy obiekt, stworzony na bazie konstrukcji stalowej zaprojektowanej tak, aby zapewnić wymagane funkcje użytkowe w jak najmniejszej, ale komfortowej przestrzeni. Ta podzielona jest na dwie strefy „dla lekarza” oraz „dla pacjenta”. W starachowickim CareBox’ie znajduje się tymczasowa izolatka, punkt poboru wymazu oraz gabinet lekarski. Odpowiedni obieg powietrza zapewnia mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiena.

Pomyśleliśmy, że stalowe kontenery znakomicie sprawdzą się jako dodatkowe punkty diagnostyki poza murami szpitala, co w czasie pandemii jest bardzo pomocne. Dzięki darczyńcom, czyli firmom, które zaangażowały się w naszą akcję, CareBox’y mają szansę stanąć w całej Polsce. Produkujemy je we własnej fabryce, a gotowy moduł dostarczamy bezpośrednio na miejsce instalacji, tak jak w przypadku szpitala w Starachowicach. Dzięki temu, że montaż mobilnej izby przyjęć trwa tylko kilka godzin, może być ona szybko zaadaptowana do potrzeb sanitarnych. Nasza inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem placówek medycznych w całym kraju. Akcja CareBox trwa nadal, a nasz zespół jest gotowy do zwiększenia mocy produkcyjnej, dlatego zapraszamy do aktywnego włączenia się w pomoc szpitalom.

podsumowuje Jakub Stryjewski, współwłaściciel JR Modular Systems

Projekt można wesprzeć, przekazując darowiznę celową na rzecz szpitali, które zgłosiły zapotrzebowanie na mobilną izbę przyjęć. Więcej informacji tutaj.