Gdzie będzie umiejscowiony obiekt?

Grunt pod nieruchomość jest zlokalizowany w Śródmieściu, w ciągu ul. Lublańskiej i Bora-Komorowskiego. Jest to skrzyżowanie głównych arterii komunikacyjnych, w strefie intensywnie budowanych obiektów biurowych. W ten sposób powstaje tam interesujące „centrum biznesu”. Nasz biurowiec będzie miał zatem doskonałą lokalizację z bardzo dobrą komunikacją ze wszystkimi dzielnicami miasta, włączając dojazd na lotnisko w Balicach.

Skąd pomysł na budowę właśnie obiektu biurowego?

Pomysł inwestycji biurowej ma swoje źródło w dążeniu do optymalnego wykorzystania bardzo cennego gruntu, którego jesteśmy właścicielami. Jego lokalizacja idealnie przemawia za komercyjnym wykorzystaniem. Wykluczyliśmy zatem inwestycję mieszkaniową, a skoncentrowaliśmy się na poszukiwaniu najlepszej dla tego terenu opcji. Przez pewien czas, jako alternatywę, rozważaliśmy też inwestycję hotelową, ale ostatecznie na podstawie analiz wybór padł na rozwiązanie polegające na budowie biurowca klasy A lub, ewentualnie, gdyby przemawiały za tym racje ekonomiczne i potencjalni najemcy – klasy B+.

Czy mają Państwo doświadczenie w tego typu inwestycjach?

Jako właściciel-inwestor nie działaliśmy dotąd w tej branży. Długofalowo nie zamierzamy angażować się w ten segment rynku. Budowę biurowca traktujemy jako inwestycję, która pomoże nam pozyskać kapitał niezbędny dla naszego podstawowego obszaru funkcjonowania. Dlatego chcielibyśmy współpracować z doświadczonym partnerem, który przejmie zadanie poprowadzenia całego procesu inwestycyjnego. Mam tu na myśli pozyskanie finansowania, nadzór nad budową, pełną komercjalizację aż po końcowe zarządzanie.

Niezależnie od tego, należy zwrócić uwagę, iż wykonaliśmy już znaczący zakres prac. Przede wszystkim uzyskaliśmy decyzję WZ, co, jak wiadomo, w Krakowie nie jest ani proste, ani szybkie, a następnie decyzję o pozwoleniu na budowę. Natomiast w wyniku przeprowadzenia przetargu uzyskaliśmy wiarygodne wyceny inwestycji przez firmy budowlane. Znamy więc dokładne koszty budowy. To pozwala bardzo rzetelnie przeprowadzić rachunek biznesowy i obliczyć rentowność przedsięwzięcia. Jak się pozytywnie okazuje, jest ona bardzo duża.

Dlaczego warto zainwestować w Państwa obiekt?

Nasz projekt ma wiele atutów. Kraków wciąż jest przyszłościowym rynkiem dla tego typu inwestycji. Lokalizacja w centrum miasta podnosi jej atrakcyjność. Fakt, że budowa może rozpocząć się dosłownie „od jutra”, również przemawia na jego korzyść. Projekt jest w takim stanie, że można tylko „przyjść i budować”. Czekamy zatem na zainteresowanych wspólnym projektem partnerów.

Powodzenie projektu będzie zależeć od doświadczenia partnera, które zdobył przy przeprowadzonych wcześniej realizacjach. W momencie, gdy jakaś firma zdecyduje się zainwestować w nasz obiekt, otrzyma część udziałów należących do powołanej dla realizacji spółki celowej. Jak duża będzie to część, jest kwestią negocjacji.

Jaki jest planowany metraż obiektu?

Powierzchnia całkowita budynku to 15 tys. m kw. Składa się na nią dziesięć kondygnacji – dwie podziemne (parkingi), czy może raczej półtorej, ponieważ teren jest już w naturalny sposób obniżony, oraz osiem nadziemnych. Interesująca jest bryła naszego biurowca – składa się z dwóch wież osadzonych na wspólnej podstawie, którą tworzą parter i I piętro. Na wyższych kondygnacjach obie wieże są połączone pomostami komunikacyjnymi. To sprawia, że wzrasta liczba możliwych aranżacji najmów: najemca może wybrać powierzchnie na danej kondygnacji, kilku kondygnacjach lub wynająć cały niezależny segment o proporcjach 1/3 i 2/3 ogólnej powierzchni najmu. W tym ostatnim przypadku dysponowałby swoim niezależnym biurowcem.

Kto odpowiada za projekt architektoniczny obiektu?

Prace projektowe zleciliśmy architektom Markowi Treli i Tomaszowi Zawiszy, którzy doskonale poradzili sobie z niełatwą w gruncie rzeczy decyzją WZ. Uzyskali nie tylko maksymalny efekt w zestawieniu powierzchni najmu do powierzchni nieruchomości, ale także dobry rezultat estetyczny. Biurowiec jest po prostu ładny. Pracujący dla nas architekci mają w tym doświadczenie – to nie pierwszy ich projekt, pracowali już dla dużych korporacji, projektując m.in. ich własne siedziby.

Do jakich najemców kierują Państwo swoją ofertę?

Tu jesteśmy elastyczni, nie stawiamy warunków. W znaczącym stopniu do naszego współudziałowca należeć będzie wybór strategii pozyskiwania najemców.

 

 

źródło:www.e-biurowce.pl