W ubiegłym roku w Polsce P3 zakończyło budowę i przekazało klientom łącznie 80 tys. m2 powierzchni magazynowo-biurowej w dwóch obiektach w parku P3 Mszczonów – był to nowy magazyn centralny dla PepsiCo oraz sortownia dla InPost. Portfolio P3 zostało także powiększone o dwie działki miejskie zlokalizowane w aglomeracji warszawskiej, na których powstaną nowe parki P3 Warsaw I oraz P3 Warsaw II. Łącznie podpisano ponad 250.000 m2 nowych umów najmu, a na koniec roku polski portfel wzrósł do 920 tys. m2 istniejących powierzchni magazynowych. Do istotnych transakcji zaliczyć można także sprzedaż 230.000 m2 powierzchni magazynowej w parku P3 Mszczonów singapurskiemu funduszowi należącemu do Elite Partners Capital.

Bartłomiej Hofman, Managing Director P3 Logistic Parks w Polsce mówi: „W czasie pandemii sektor logistyczny zapewnił ważne wsparcie dla społeczeństwa.  W Polsce oddaliśmy kolejne nowe projekty, które pozwalają na zapewnienie niezawodnego łańcucha dostaw. Mamy świadomość rosnącej popularności zamówień online i coraz wyższych wymagań konsumentów dotyczących czasu dostawy, dlatego powiększamy nasze portfolio o kolejne grunty w granicach administracyjnych miast, by nasi najemcy mogli jak najszybciej dostarczać zamówienia do klienta końcowego. Nadal szukamy okazji do nowych przejęć i dalszego rozwoju, aby sprostać obecnym wyzwaniom jakim jest przyspieszona cyfryzacja handlu.”

Działalność deweloperska pozostaje jednym z kluczowych czynników wzrostu dla P3. W ciągu ostatnich 12 miesięcy P3 zrealizowało ok. 600.000 m2 nowych inwestycji deweloperskich dla nowych i stałych klientów, takich jak Amazon, Mercedes-Benz, TEDi, PepsiCo, DHL i InPost.

Do najważniejszych projektów deweloperskich w tym roku należało przekazanie magazynu G+3 o powierzchni 190.000 m2 dla firmy Amazon w Castelguglielmo w północnych Włoszech, a także rozpoczęcie budowy magazynu o powierzchni 98.000 m2 w regionie Echt w Holandii, który dąży do uzyskania najwyższego poziomu certyfikacji BREEAM „Outstanding”. Ponadto P3 kontynuuje inwestycje w tereny poprzemysłowe, ogłaszając nabycie 40-hektarowej działki w centralnej Ostrawie, trzecim co do wielkości mieście w Czechach.

 

Zgodnie ze światowymi trendami, portfolio P3 nadal przesuwa się w kierunku e-commerce i operatorów detalicznych. Na dzień 31 grudnia 2020 r. około 30 % klientów z portfela P3 było zaangażowanych w działalność detaliczną i handel internetowy. Jest to zgodne ze strategią P3, która zakłada rozwój nieruchomości magazynowych w strategicznych lokalizacjach w pobliżu skupisk ludności, z których część P3 klasyfikuje jako logistykę miejską.

Otis Spencer, CIO P3 mówi: „Mamy wieloaspektową strategię inwestycyjną, aby zwiększyć nasz udział w rynku ogólnoeuropejskim poprzez rozwój i przejęcia, odpowiadając na bieżące potrzeby branży logistycznej. Przy wsparciu naszego właściciela aktywnie poszukujemy dalszych transakcji inwestycyjnych, aby wzmocnić naszą pozycję jednego z wiodących deweloperów i zarządców nieruchomości logistycznych w Europie”.

Łącznie w 2020 roku P3 powiększyło się o 30 nowych pracowników w Europie, co daje 190 pracowników. W samych Niemczech zespół podwoił się z 16 do 32 osób. W nadchodzących miesiącach P3 chce również w ukierunkowany sposób poszerzać swój zespół ekspertów, aby dalej stymulować rozwój, pozyskiwanie gruntów i otwierać nowe możliwości biznesowe.