W ciągu ostatnich pięciu lat Panattoni regularnie realizuje dostosowane do potrzeb centra cross-dock dla grupy DHL - globalnego lidera w branży logistycznej. Deweloper oddał do użytku dwa projekty w Wielkopolsce, w tym 105 00 m2 w Żernikach, gdzie dział Supply Chain firmy prowadzi operacje dla odzieżowego giganta z branży e-commerce. Panattoni przekazał również DHL Parcel dwa centra BTS w regionie Warszawy o łącznej powierzchni 17 000 m2 w Pruszkowie i Radzyminie.

W tym tome deweloper ukończył kolejne centrum, tym razem 20 km od Poznania w Kostrzynie jako projekt BTO dla DHL Parcel na własność. Pod koniec grudnia 2022 roku firma nabyła obiekt cross-dock o powierzchni około 9 000 m2. Dzięki odpowiednio dużej liczbie bram i sorterowi, inwestycja skutecznie pełni funkcję centrum przeładunkowego paczek. W ramach inwestycji firma dysponuje również dwukondygnacyjnym biurem o powierzchni prawie 1 000 m2.

"Obiekt build-to-own to zawsze ogromny wyraz zaufania, które jeśli chodzi o współpracę z Grupą DHL, zbudowaliśmy na bazie wielu inwestycji BTS w całej Polsce. To także kolejne centrum zrealizowane przez nas dla firmy w Wielkopolsce, które pokazuje ogromny potencjał regionu dla firm o zasięgu międzynarodowym - potencjał wynikający m.in. z bliskości autostrady A2, która łączy Poznań z Berlinem, głównym hubem logistycznym Europy Środkowej" - mówi Marek Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający w Panattoni i dodaje: "Historia naszej współpracy z DHL to także historia rosnących standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ponieważ każdy z naszych projektów był bardziej zaawansowany od poprzedniego dzięki ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniom. To było wspaniałe uczucie wnieść swój wkład w koncepcję Go Green realizowaną przez DHL w dążeniu do zerowej emisji."

"Obiekt zrealizowany dla DHL przez Panattoni ma duże znaczenie dla naszej działalności. Już sama hala ma powierzchnię 8 000 m2. Centrum zostało wyposażone w pierwszy w Polsce system cross-belt, który pozwala na bezbłędne sortowanie nawet 7 500 paczek na godzinę. Warto zaznaczyć, że nasza jednostka operacyjna w Kostrzynie pod Poznaniem jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych obiektów tego typu w Europie. Cały czas rozwijamy nasze kompetencje i inwestujemy w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. W efekcie znacząco poprawiamy naszą efektywność i odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, których stawiamy na pierwszym miejscu - zaznacza Arkadiusz Stasiak, wiceprezes ds. operacyjnych DHL Parcel Polska.

W ramach inwestycji pod Poznaniem, DHL Parcel skorzysta z instalacji paneli słonecznych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz czujników światła dziennego do oświetlenia zewnętrznego.  Na terenie centrum znajdą się również udogodnienia dla rowerzystów, a Panattoni zadbał o nasadzenia drzew i krzewów poprawiających ekosystem, a także łąki kwietne, które nie wymagają częstego koszenia. Deweloper umieścił także budki dla bezkręgowców, owadów i ptaków.

Osiedle BTO powstało w Kostrzynie - 20 km od centrum Poznania i 30 km od poznańskiego lotniska na Ławicy. Centrum DHL znajduje się 3,5 km od węzła Kostrzyn na autostradzie A2, gdzie łączy się z drogą ekspresową S5, która biegnie na takie miasta jak Wrocław i Bydgoszcz.

Źródło:property-forum.eu