"Województwo lubuskie dzięki strategicznej lokalizacji i poprawiającej się infrastrukturze staje się ważnym ośrodkiem e-commerce w Europie. W tym regionie Panattoni dostarczył swoim klientom już ponad 730 000 m kw. powierzchni, a w planach ma ponad 100 000 m kw. kolejnych. Stanowi to połowę wolumenu powierzchni przemysłowej na tym szybko rozwijającym się rynku. Cieszymy się, że Hermes Fulfilment docenia nasze osiągnięcia i wybrał nas jako partnera do budowy swojego pierwszego centrum w Polsce. Była to bardzo wymagająca inwestycja, a budynek charakteryzował się wysokim stopniem złożoności. Tym bardziej dziękujemy firmie Hermes za zaufanie i wzorową współpracę" - komentuje Dorota Jagodzińska-Sasson, Dyrektor Zarządzająca Panattoni. 

Inwestycja w Iłowej pod Żaganiem obejmuje 115 tys. mkw. powierzchni zabudowy, ale dzięki zastosowaniu wielopoziomowej antresoli (cztery kondygnacje), faktyczna powierzchnia użytkowa wynosi blisko 250 tys. mkw. Docelowo w centrum zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób, z czego 60% mają stanowić kobiety. Centrum zostało oddane do użytku na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.

"Nasze pierwsze centrum logistyczne w Polsce to kamień milowy dla naszej działalności w Europie. Jest to jedno z najnowocześniejszych i największych centrów w portfolio Hermes Group. Powstało w wyniku połączenia zaawansowanej technologii z talentem ludzkim, co przekłada się na poprawę wydajności i standardów bezpieczeństwa pracy" - mówi Julia Hanebuth, Dyrektor Zarządzająca Hermes Fulfilment na Europę Środkowo-Wschodnią. Centrum zostało wyposażone w wysoce zautomatyzowany sorter woreczków oraz automatyczny sorter do segregacji paczek. Inne zautomatyzowane systemy obejmują pokrywanie towarów folią, produkcję kartonów z logo firmy oraz wewnętrzny transport paczek. W przyszłości roboty mają wspomagać inspekcję centrum zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a także pomagać w rozładunku paczek.

Hermes Fulfilment ma być wykorzystywany do kompletacji i pakowania zamówień dla firmy e-commerce Otto Group, za której operacje logistyczne odpowiada Hermes Group. Otto Group to niemiecka firma rodzinna założona ponad 75 lat temu i obecnie jedna z największych zintegrowanych firm e-commerce na świecie, obecna w ponad 30 krajach.

Zamówienia, które będą obsługiwane w centrum w Iłowej, mają obejmować głównie odzież, tekstylia, biżuterię, zabawki, drobny sprzęt AGD oraz małe urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe i tablety. Dzięki zoptymalizowanym systemom z centrum będzie można dostarczyć blisko 80 mln sztuk towaru rocznie, ale centrum ma być przygotowane na obsługę nawet dwukrotnie większej liczby zamówień. Początkowo centrum ma obsługiwać głównie Niemcy, ale w przyszłości może zostać rozszerzone o Polskę, Czechy, Szwajcarię i Włochy. 

Położona zaledwie 20 km od granicy z Niemcami inwestycja ma uzyskać certyfikat DGNB na poziomie Gold. Centrum zostało wyposażone w instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MWp, która może zostać zwiększona o kolejne 1,5 MWp. Udział energii ze źródeł odnawialnych w rocznym zapotrzebowaniu centrum na energię końcową wynosi 27,3%, co jest bardzo dobrym wynikiem, który pozwala również obniżyć roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną o ponad 24,2% (dwa razy mniej niż wymaga tego taksonomia w tym zakresie). Centrum jest wyposażone w zaawansowany system BMS, który kontroluje takie systemy jak centralny system wentylacji z odzyskiem ciepła i oświetlenie budynku.

źródło:property-forum.eu