"Ukończenie fabryki Samsunga to idealne zakończenie roku 2023, który był zdominowany przez efekty nearshoringu i związaną z nim reindustrializację. Około jedna trzecia powierzchni przemysłowej oddanej do użytku w Polsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy była przeznaczona na produkcję. Wiodące światowe firmy doceniają centralne położenie Polski, które nie tylko pozwala im dotrzeć do klientów na całym kontynencie, ale także daje dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i dobrze rozwiniętej infrastruktury", komentuje Marek Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający Panattoni.

Firma będzie działać na powierzchni 60 000 m kw., gdzie powstała nowa linia produkcyjna do wytwarzania lodówek, wśród których znajdą się zarówno urządzenia już dostępne na rynku, jak i zupełnie nowe modele.

"Otwarcie naszej nowej fabryki jest ważnym krokiem dla naszej przyszłości, w której innowacyjność, wydajność i nowoczesne rozwiązania usprawnią operacje i poprawią nasze wyniki produkcyjne. Inwestując w nową fabrykę, nie tylko zapewnimy wzrost mocy produkcyjnych wyrobów gotowych nawet o 40%, ale także zwiększymy wydajność samych podlinii i usprawnimy logistykę wewnątrzzakładową. Obsługa zautomatyzowanych pojazdów (AGV) na terenie zakładu to zdecydowanie krok w kierunku wydajniejszej i bezpieczniejszej logistyki wewnętrznej" - mówi Olgierd Bałtaki, pełnomocnik prawny i dyrektor Samsung Electronics Poland Manufacturing sp. z o.o. z siedzibą we Wronkach i dodaje: "Poczynione przez nas inwestycje mają na celu uczynienie naszej firmy jeszcze bardziej zrównoważoną i energooszczędną. Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania fabryki oraz utworzenie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w nowej fabryce naszej firmy to tylko kilka przykładów naszych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej i ograniczenie szkodliwości dla środowiska naszej fabryki. Ten projekt to nie tylko inwestycja w rozwój nowoczesnych technologii, ale także dowód zaangażowania naszej firmy w rozwój rynku AGD w Polsce. W obliczu zmieniających się potrzeb rynku i otoczenia biznesowego kluczowe jest ciągłe wzmacnianie potencjału naszej firmy, dlatego inwestujemy w rozwój technologiczny i usprawnianie procesów produkcyjnych."

"Po raz kolejny okazało się, że fabryka BTO wymaga elastycznego i elastycznego dewelopera z niezbędnym know-how. Zaawansowane fabryki na zamówienie stają się naszą specjalnością. Byliśmy niezastąpionym wsparciem dla firmy Samsung i gwarantowaliśmy dostarczenie fabryki dostosowanej do jej specyficznych wymagań i zrealizowanej w najwyższym standardzie" - podsumowuje Marek Dobrzycki. 

Deweloper był odpowiedzialny za kompleksowe przygotowanie projektu, w tym zabezpieczenie i przygotowanie gruntu, budowę dróg wewnętrznych na terenie inwestycji, a także zapewnienie przyłącza elektrycznego o mocy 4,95 MW. Nowa fabryka ma wykorzystywać rozwiązania automatyzacji dla całej linii produkcyjnej, co wymagało wzmocnienia posadzki w niektórych obszarach, aby uzyskać nośność do 20 ton na mkw.

Fabryka została zaprojektowana zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa i ma uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Deweloper zapewnił lepszą izolację budynku poprzez zastosowanie warstwowych płytek na ścianach, a także specjalnej wełny w pokryciu dachowym. Ponadto, do ogrzewania budynku wykorzystane zostaną pompy ciepła.

Wokół budynku zaplanowano tereny zielone, w tym łąkę kwiatową i pas zieleni oddzielający budynek od osiedla mieszkaniowego, na którym firma ma posadzić krzewy, sosny i drzewa liściaste. Zanieczyszczenie hałasem ma jednak zostać ograniczone poprzez zastosowanie ekranów akustycznych i zmniejszenie mocy centralnej jednostki wentylacyjnej.

źródło:property-forum.eu