Na koniec I kwartału 2023 r. Panattoni dostarczył już 2,5 mln m kw. powierzchni przemysłowej na Śląsku. Teraz firma zakupiła kolejne grunty pod swoje projekty, tym razem przy ulicy Węglowej w Bytomiu. Projekt, który docelowo ma obejmować 131 000 mkw. zapewni najemcom lokalizację w centrum Metropolii GZM. Przez Bytom przebiega pięć dróg krajowych, a także autostrada A1 i dwie drogi regionalne, w tym główne szlaki komunikacyjne do Krakowa, Wrocławia, Czech i na polskie wybrzeże.

"Bytom ma wszystkie zalety regionu z dobrą komunikacją i szeroką gamą terenów z mediami. Miasto nie posiada zbyt wiele nowoczesnej powierzchni przemysłowej, więc jego potencjał rozwojowy w tym zakresie jest ogromny", mówi Aurelia Rachtan, Senior Development Manager w Panattoni .

"Inwestorom przyglądającym się Śląskowi podoba się dobrze rozwinięta infrastruktura i dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, ale przede wszystkim przyjazne podejście instytucji samorządowych, które wspierają rozwój biznesu. Ogromnym wsparciem w przygotowaniu inwestycji Panattoni Park Bytom było również zaangażowanie władz lokalnych, które objęło budowę dróg oraz rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej o kilka kilometrów. Jesteśmy im niezmiernie wdzięczni i doceniamy ich pomoc, dzięki której zawsze z przyjemnością wracamy na Śląsk" - dodaje Aurelia Rachtan.

Grunt pod inwestycję dostarczyła śląska firma GTB Metropolis, która zajęła się przygotowaniem prawnym i technicznym terenu.  "Byłam przekonana, że znajdziemy kupca na nasz grunt, który będzie atrakcyjny dla powiatu bytomskiego. To świetna lokalizacja tuż przy obwodnicy i węźle autostrady A1, a także blisko centrum Bytomia. Bardzo się cieszę, że nabywcą okazał się Panattoni, najbardziej aktywny deweloper magazynowy w Polsce" - mówi Mike Musil, wiceprezes GTB Metropolis.

"Bytom jest atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu. Położenie w samym centrum Metropolii GZM, doskonała komunikacja oraz duże zasoby siły roboczej to czynniki, które przyciągają inwestycje. Inwestorzy odkryli już prawie wszystkie działki w naszej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i wykupili je w ciągu trzech lat" - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. "Cieszymy się, że świetny klimat inwestycyjny Bytomia przyciąga tak renomowane firmy jak Panattoni. Dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja przebiegała sprawnie, przy jednoczesnym zapewnieniu zrównoważonego podejścia do otoczenia i środowiska" - dodaje Michał Bieda.

Inwestycja będzie certyfikowana ekologicznie w systemie BREEAM na poziomie Excellent. Deweloper zastosuje rozwiązania ograniczające emisję CO2 oraz zużycie energii i wody, a także zadba o to, by dachy i ściany spełniały ponadstandardowy standard izolacji. Zastosowane mają zostać również inteligentne systemy oświetlenia i HVAC. Co więcej, pracownicy centrum będą mogli korzystać z terenów zielonych przed biurami i udogodnień dla rowerzystów, a także będą mieli łatwy dostęp do transportu publicznego.

źródło:property-forum.eu