Do końca przyszłego roku DHL planuje zatrudnić 450 pracowników w Międzynarodowym Centrum Logistycznym w Robakowie. Powierzchnia około 32 000 mkw. ma być przeznaczona do automatycznego sortowania paczek, a sercem centrum będzie trzypoziomowy sorter. Logistykę ułatwi 300 doków przeładunkowych. W odpowiedzi na rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych we flocie klienta, Panattoni przygotował jedenaście stacji ładowania dla elektrycznych pojazdów dostawczych oraz 13 dla samochodów osobowych. DHL Parcel wykorzysta centrum logistyczne głównie do obsługi rynku w Niemczech.

"Polska po raz kolejny pokazała swój ogromny potencjał jako hub do obsługi Europy Zachodniej, a w szczególności Niemiec. Jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków pod tym względem jest Poznań i jego okolice. Cieszymy się, że kolejne nasze inwestycje w regionie pozwalają międzynarodowym gigantom wykorzystać ten potencjał, który napędza rozwój Wielkopolski" - mówi Marek Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający Panattoni.

DHL Parcel stosuje szereg zrównoważonych rozwiązań, z których najważniejszym jest wykorzystanie energii odnawialnej. Centrum zostało przystosowane do instalacji paneli słonecznych o mocy 900 KWp. Ponadto hala jest ogrzewana za pomocą pomp ciepła, które pokrywają 100 proc. zapotrzebowania na ciepło przez około 80 proc. okresu zimowego. W ramach inwestycji deweloper stworzył również zielony dach dla części biurowej, który zmniejsza straty ciepła i pozwala obniżyć koszty klimatyzacji w okresie letnim. Do pokrycia dachu wykorzystano rośliny pochłaniające dwutlenek węgla. Pochłaniają one również znaczną część hałasu z maszyn umieszczonych na dachu. Ponadto wdrożono rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia wody, w tym zbieranie deszczu do podlewania roślin i stworzenie instalacji szarej wody. Panattoni zadbał również o dobrą izolację hali.

Centrum BTO DHL Parcel powstało w Robakowie, niedaleko drogi S11, która docelowo połączy Koszalin z województwem śląskim.

źródło:propety-forum.eu