Deweloper kontynuuje rozbudowę swojego wielkopolskiego portfolio, podczas gdy Poznań i jego okolice pozostają w centrum jego działań. Firma oddała w tym rejonie do użytku prawie 1 500 000 m2, z czego 250 000 oddano w 2022 roku, a 140 000 m2 było w budowie na koniec tego samego roku. Panattoni Park Poznań A2 ma powstać na powierzchni 34,7 ha, co pozwoli powiększyć portfolio Panattoni o kolejne 150 000 m2. Realizacja obu budynków o powierzchni 62 000 m2 i 82 000 m2 rozpocznie się w lutym. Większy z nich ma zostać ukończony w październiku i ma zostać w całości zajęty przez giganta branży odzieżowej, który wykorzysta powierzchnię do wsparcia swojej działalności e-commerce.

"Region Poznania pozostaje w czołówce obszarów w kraju pod względem popytu na powierzchnie przemysłowe. Przedsiębiorców przyciąga do stolicy administracyjnej Wielkopolski doskonała lokalizacja, dogodny dostęp drogowy oraz ekspozycja na jedne z najważniejszych rynków zarówno w kraju, jak i za granicą. Dlatego ruszamy z kolejną inwestycją na dużą skalę. Panattoni Park Poznań A2 jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych pokazał swój ogromny potencjał, pojawiając się najemca na 80 000 m2, który ze swojej poznańskiej lokalizacji zamierza obsługiwać wiele europejskich rynków - mówi Marek Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający w Panattoni.

Wynajęcie tak ogromnej powierzchni świadczy o błyskawicznym rozwoju e-commerce dla branży modowej, która na początku 2022 roku była warta globalnie około 744 mld dolarów, przy czym prognozuje się, że do końca 2026 roku wartość ta wzrośnie do 1,1 bln dolarów.

Deweloper zamierza poddać centrum certyfikacji z oceną Outstanding w ramach systemu certyfikacji ekologicznej BREEAM. W inwestycji nie będzie wykorzystywane PCV, a deweloper ma sprawić, że pokrycie dachowe będzie przystosowane do instalacji paneli słonecznych. Ponadto najemca będzie miał do dyspozycji większą liczbę świetlików, a także system BMS i inteligentne oświetlenie. W celu oszczędzania wody, Panattoni m.in. ma przygotować system odzyskiwania wody deszczowej. Ponadto na terenie obiektu pojawi się także stacja uzdatniania wody pitnej, a ścieki będą odprowadzane do systemu biologicznego przetwarzania. Osoby korzystające z centrum będą mogły skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych, rozbudowanej infrastruktury rowerowej, tarasu i siłowni zewnętrznej, boisk do koszykówki, trawnika do gry w boule oraz centralnej instalacji wody pitnej w biurach.

Panattoni Park Poznań A2 będzie miał bardzo łatwy dostęp do pobliskiej autostrady A2, która połączy centrum z takimi miastami jak Warszawa, Łódź czy Berlin. Będzie miał również łatwy dostęp do węzła Poznań Krzesiny, gdzie A2 łączy się z S11 - drogą, która docelowo połączy wybrzeże Bałtyku z regionem Śląska. Ponadto park znajduje się 15 km od drogi ekspresowej S5 (Bydgoszcz - Wrocław). Ponieważ inwestycja znajduje się w pobliżu stolicy administracyjnej Wielkopolski, ma również bardzo dobry dostęp do siły roboczej, co jest szczególnie ważne dla ośrodka o tak dużej powierzchni. Park powinien być w stanie zatrudnić około 4 500 osób.

Źródło:property-forum.eu