7R zastosowało przyjazne dla środowiska rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć emisję CO2 o ponad 50 proc. w porównaniu z budynkami realizowanymi wyłącznie zgodnie z warunkami technicznymi wynikającymi z polskiego prawa budowlanego. Jednocześnie ekologiczne rozwiązania pomogą znacząco obniżyć koszty operacyjne. W przyszłości 7R Park Wrocław West II będzie potrzebował znacznie mniej energii elektrycznej podczas eksploatacji. Według obliczeń 7R, redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną na metr kwadratowy rocznie spadnie o prawie 70 procent w porównaniu z obecnymi przepisami.

"Rozwiązania opracowane dla parku w Kątach Wrocławskich spotkały się z dużym zainteresowaniem na rynku. Wielu najemców coraz częściej podejmuje działania w duchu zrównoważonego rozwoju. Inwestują w ekologiczne rozwiązania, mając na uwadze, że poniesione nakłady zwrócą się w postaci znacznych oszczędności na kosztach eksploatacyjnych. Z punktu widzenia inwestorów produkt w takiej specyfikacji - zielony, nowoczesny i jednocześnie bazujący na redukcji kosztów eksploatacyjnych - będzie produktem bardziej pożądanym. Wierzymy, że podwyższony standard znajdzie odzwierciedlenie w odpowiednio wyższej wartości tej nieruchomości. Ten innowacyjny model technologiczny i biznesowy będziemy powielać w wybranych przyszłych inwestycjach. Nowe zielone parki będą budowane pod marką 7R Green Saver, zgodnie z ideą "Oszczędzając koszty, oszczędzamy planetę" - mówi Michał Białas, CBDO i członek zarządu 7R.

Dzięki innowacyjnym, zrównoważonym rozwiązaniom w połączeniu z niskimi kosztami operacyjnymi, projekt otrzymał korzystne finansowanie z Banku Pekao S.A., w tym kredyt budowlano-inwestycyjny w wysokości 16,5 mln euro oraz odnawialną linię kredytową VAT w wysokości 16 mln zł. 

"Bank Pekao S.A. finansuje zielone projekty klientów, wspierając ich na drodze do dekarbonizacji. Wierzymy w zrównoważone budynki mające na celu redukcję emisji CO2, takie jak nowy magazyn 7R w Kątach Wrocławskich. Wspólnie z 7R pracujemy nad kolejnymi projektami Green Saver" - powiedział Łukasz Białecki, Dyrektor Departamentu Finansowania Nieruchomości w Banku Pekao S.A. 

7R Park Wrocław West II o powierzchni 44 000 mkw. jest w pełni skomercjalizowany przez Yusen Logistics. Generalnym wykonawcą jest Kajima Poland. Budynek powstaje w strategicznej lokalizacji, przy węźle Kąty Wrocławskie na autostradzie A4. Planowany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2024 roku, a zakładany poziom certyfikacji BREEAM to Outstanding.

Najważniejsze zielone rozwiązania zastosowane w budynku to: systemy ogrzewania i wentylacji z wysokowydajnymi pompami ciepła i wentylacją z odzyskiem ciepła, zaawansowany system sterowania BMS, energooszczędne oświetlenie LED, instalacja fotowoltaiczna oraz własny akumulatorowy magazyn energii. Pozwoli to na magazynowanie zielonej energii z systemu fotowoltaicznego generowanej podczas szczytowej produkcji. Będzie można z niej korzystać w czasie niższej produkcji energii ze słońca i jednocześnie wyższego zapotrzebowania na prąd w budynku. Rozwiązanie to, niespotykane dotąd w tego typu obiektach, pozwoli na magazynowanie energii, a tym samym znaczne zmniejszenie śladu węglowego 

źródło:property-forum.eu