Zawarte już przed 5 lat temu w Chinach porozumienie gospodarcze między Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną Miasta Zhuhai wieńczy obecna umowa, której główne cele to wymiana handlowa, wspieranie innowacyjnych projektów i pomoc w realizacji inwestycji bezpośrednich.

Chodzi o współdziałanie zwłaszcza w zakresie przemysłu: elektronicznego, energetycznego, informatycznego, biofarmaceutycznego, poligraficznego i produkcji jachtów. Firmy chińskie, zainteresowane nawiązaniem współpracy z PSSE to m.in. Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai, Singyes Solar, Yintong Energy, Hua Bo Tech.

 

Prezes PSSE Teresa Kamińska zaznaczyła, że "wszystkie te firmy upatrują we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną szansy wejścia na rynki europejskie". "Ze strony PSSE mamy też możliwości współpracy np. ze strony innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw" - dodała. Jak poinformowała, "jest gotowa kompleksowa oferta".

 

Obecnie trwają analizy na temat uruchomienia nowego, bezpośredniego połączenia kontenerowego pomiędzy Zhuhai, a portem w Gdyni. Zastępca mera Zhuhai, Long Guangyan, powiedziała dziennikarzom, że "analizowana jest efektywność połączenia pomiędzy Gdańskiem i Szanghajem".

Realizacja umowy miałaby ułatwić i przyczynić się do zwiększenia przepływu towarów pomiędzy Polską (Unią Europejską) a Chinami.

 

Zhuhai to ponad półmilionowe miasto w południowych Chinach, w delcie rzeki Perłowej. Posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Jest to ośrodek szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego. W mieście działa Lotniczy Park Przemysłowy - ośrodek wysoko zaawansowanych technologii chińskiego przemysłu lotniczego. Rozwijany jest tu końcowy montaż samolotów, produkcja akcesoriów oraz materiałów i elektroniki stosowanych w lotnictwie i kosmonautyce.