W regionie powstaną dwa centra logistyczne, a dwa istniejące zostaną rozbudowane – to dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Władze województwa właśnie rozstrzygnęły konkurs na dofinansowanie tego typu przedsięwzięć.

Ponad 27 mln zł

Jedną z firm, która postawi centrum od nowa, jest JMP Wózki Widłowe Paluchiewicz. W ramach inwestycji planowany jest zakup działki pod centrum przeładunkowe, które zostanie kompleksowo wyposażone. Inwestycja ma pozwolić firmie na rozszerzenie działalności poprzez wprowadzenie do oferty usług logistycznych w zakresie transportu wewnętrznego, przeładunku i magazynowania. Wszystko będzie kosztować 8,2 mln zł, a dofinansowanie z RPOWP to 5 mln zł.

Dużo więcej, bo aż 18,4 mln zł, otrzyma Cenergo Logistyka, która jednak na budowę nowego centrum zamierza wydać ponad 30 mln zł. Dzięki dotacji firma także kupi teren, na którym stanie nowy budynek. Pozwoli jej to na wprowadzenie do oferty, oprócz świadczenia podstawowych usług, spedycję, obsługę celną, ubezpieczenia, wynajem kontenerów, palet i innych opakowań, usługi informatyczne, gastronomiczne i parkingowe.

Jeśli chodzi o rozbudowę istniejących już centrów, to jednym z beneficjentów programu jest Agencja Celna "Terminus". Zainwestuje ona w dodatkową powierzchnię magazynową, przebuduje część biurową, utworzy parking dla samochodów ciężarowych. W rezultacie, poza zwiększonymi możliwościami w zakresie składowania towarów, spółka oferować będzie nowe usługi w zakresie: spedycji, obsługi celnej, ubezpieczeń, wynajęcia kontenerów, palet i innych opakowań, usług informatycznych, gastronomicznych, obsługi stacji paliw czy technicznej obsługi pojazdów. Środki z RPO – 2,4 mln zł - pokryją ponad połowę kosztów wartej 4,6 mln zł inwestycji.

Ostatnią firmą, która skorzysta z dofinansowania jest spółka Bilax, która ma zamiar zwiększyć możliwości przeładunkowe centrum logistycznego w Siemianówce. Potrzebna jest tam modernizacja bocznicy kolejowej, wybudowanie nowej hali, utwardzenie oraz modernizacja placu przeładunkowego. To wszystko ma pozwolić na poszerzenie oferty o usługi parkingowe, informatyczne, naprawę kontenerów. Wartość tego projektu wynosi 3,2 mln zł, natomiast dofinansowanie przekracza 1,5 mln zł.

Podsumowując, te cztery inwestycje będą kosztowały 46,4 mln zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniesie 27,3 mln zł.

Drugi i większy

Wnioski na ten konkurs były przyjmowane od kwietnia do połowy sierpnia 2018 roku. To już drugi nabór na budowę i przebudowę centrów logistycznych. W pierwszym, przeprowadzonym w 2016 roku, wyłoniono do dofinansowania projekt firmy Kontrast na budowę nowoczesnego centrum usług logistycznych wraz intermodalnym terminalem kontenerowym (dotacja z RPOWP 14,7 mln zł).

 

Źródło: Białystok Online