W ostatnim czasie LCube skupiło się na wzmocnieniu swojego portfolio na polskim rynku magazynowym. Do obiektów o ugruntowanej pozycji, takich jak LCube Rzeszów Airport i LCube Szczecin Goleniów, dołączyły nowe projekty, które są obecnie w budowie. Wśród nich jest Hillwood & LCube Wrocław East o powierzchni ponad 60 000 mkw., którego budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku we współpracy z Hillwood, wiodącą firmą w branży deweloperskiej i inwestycyjnej. LCube liczy również na szybkie rozpoczęcie prac przy projekcie w Mszczonowie, który ma objąć 32 000 mkw. powierzchni, umożliwiając wysokie składowanie - nawet do 40 metrów. Obecnie trwają negocjacje z potencjalnymi pierwszymi najemcami i istnieje możliwość realizacji zaawansowanego technicznie magazynu automatycznego.

"Odnosząc się do wyjątkowo dynamicznych poprzednich kwartałów, rok 2023 z pewnością można scharakteryzować jako okres spowolnienia. Obecnie widać, że szczyt aktywności w branży magazynowej przypadł na lata 2020-22, kiedy LCube rozpoczął swoją działalność. Jesteśmy przekonani, że zbliżamy się do ciekawego i przełomowego momentu dla całej branży magazynowej, głównie ze względu na zainteresowanie naszym rynkiem ze strony inwestorów, także tych zagranicznych. Projekty nearshoringowe, o których dużo się mówi, wymagają wielu przygotowań, ale w końcu zaczną być widoczne na rynku - czego dowodem jest nasza umowa z chińską firmą Copper-Joint, która została nowym najemcą LCube Szczecin Goleniów" - mówi Adrian Biesaga, Członek Zarządu LCube.

Eksperci, w tym cytowana przez media Anna Glowacz, Head of Industrial and Logistics Space w AXI IMMO, przewidują, że choć powrotu inwestorów i zwiększonej płynności rynku należy spodziewać się dopiero w ostatnich miesiącach 2024 r., to już teraz obserwujemy rosnącą penetrację naszego rynku przez fundusze, szczególnie zainteresowane najlepszymi aktywami.

"Nasze obserwacje rynku pokrywają się z tym, o czym eksperci mówią już od jakiegoś czasu. Świadczą o tym dane wskazujące, że sektor magazynowy pozostanie liderem polskiego rynku inwestycyjnego w 2023 roku. Takie trendy mogą zwiastować większe transakcje na horyzoncie, czego przykładem jest przejęcie niewątpliwie dużego gracza, jakim jest 7R, przez kapitał pochodzący ze Skandynawii. LCube, jako kluczowy gracz na tym rynku, chce być częścią tych zmian i aktywnie je monitoruje. Polski rynek magazynowy przeżywa szybki wzrost, przekraczając obecnie 31 milionów metrów kwadratowych i oferując konkurencyjne stawki najmu i koszty energii, kluczowe dla produkcji. Prognozy sugerują, że Polska może znacznie zyskać na relokacji większej liczby firm w nadchodzących latach. Jednocześnie przywiązujemy dużą wagę do zachowania konkurencyjności, zwłaszcza pod względem kosztów. Moim zdaniem kontrola kosztów będzie kluczowym elementem strategicznym sukcesu na polskim rynku" - dodaje Michał Stachura z zarządu LCube.   

Wypracowany przez LCube standard magazynów, uwzględniający nowoczesne rozwiązania zwiększające efektywność kosztową, przy jednoczesnej certyfikacji budynków pod kątem realizacji przemyślanych celów ESG, jest dostrzegany i doceniany przez najemców. Oprócz Copper-Joint w Goleniowie, najemcą LCube Rzeszów Airport została niedawno jedna z drogerii działających na naszym rynku, zajmując 1 440 mkw. w nowo wybudowanym centrum dystrybucyjnym, które sprawdza się zarówno jako brama na rynek ukraiński, jak i magazyn ostatniej mili dla aglomeracji rzeszowskiej.

"Rzeszów jest często niedocenianym kierunkiem na polskim rynku magazynowym, ale posiada niezwykle interesujące cechy, które odpowiadają potrzebom najemców. Jest również przykładem naszego podejścia do efektywnego rozwoju portfolio z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, dostosowanych specjalnie do wymagań najemców" - podsumowuje Adrian Biesaga.

LCube realizuje strategię budowania zdywersyfikowanego portfolio, począwszy od mniejszych obiektów (ok. 10 tys. mkw.) i średniej wielkości magazynów (50 tys. mkw.) po tradycyjne parki logistyczne typu big-box (ponad 100 tys. mkw.). Oprócz pozyskiwania nowych projektów, deweloper koncentruje się na zaspokajaniu potrzeb najemców i dążeniu do zrównoważonego rozwoju.

źródło:property-forum.eu