Według najnowszych badań Savills, całkowite zasoby przemysłowe i magazynowe w Polsce wynosiły 28,3 mln mkw. na koniec 2022 roku. Biorąc pod uwagę 3,4 mln m2 w budowie, oczekuje się, że granica 30 mln m2 zostanie przekroczona w połowie 2023 roku.

W ubiegłym roku oddano do użytku 4,4 mln m2 nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej, przy czym najwięcej nowej podaży odnotowano w Polsce Centralnej (643 600 m2), na Górnym Śląsku (539 600 m2) i w Polsce Zachodniej (532 500 m2). Największym ukończeniem był obiekt BTS Zalando Lounge o powierzchni całkowitej 104 400 m2, zrealizowany przez Hillwood w Bydgoszczy. Savills szacuje, że w 2023 roku nowa podaż prawdopodobnie spadnie do około 2,6-3 mln mkw.

Pomimo spowolnienia gospodarczego, popyt na magazyny w 2022 roku osłabł o zaledwie około 9% w porównaniu z historycznym szczytem odnotowanym w 2021 roku. W ubiegłym roku całkowity popyt wyniósł blisko 6 690 000 m2 - był to drugi najwyższy wynik aktywności najemców w historii polskiego rynku magazynowego. W efekcie Polska nadal plasuje się w pierwszej trójce rynków europejskich, za Niemcami i Holandią - swoim wieloletnim konkurentem do drugiego miejsca.

"Obecna sytuacja makroekonomiczna, wewnętrzne uwarunkowania na niektórych rynkach logistycznych oraz silny popyt najemców prawdopodobnie doprowadzą do powstania luki podażowej w przestrzeni najbliższych kilkunastu lat. Będzie to oznaczało trudniejsze negocjacje czynszów magazynowych i przemysłowych, które od początku ubiegłego roku znacznie wzrosły, w niektórych lokalizacjach gwałtownie o 20-30%, oraz mniejszą elastyczność w wyborze odpowiednich jednostek magazynowych" - mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Usług Przemysłowych Hub, Savills.

Pomimo pojawienia się na rynku dużych ilości nowej podaży magazynowej w ciągu ostatnich dwóch lat, ogólny wskaźnik pustostanów w Polsce nadal wykazywał tendencję spadkową z 6,6% w 2020 r. do około 4% na koniec 2022 r. W wielu lokalizacjach brakuje konkurencyjnych ofert, z wyjątkiem Polski Zachodniej, gdzie wysoki poziom podaży spekulacyjnej spowodował tymczasowy wzrost wskaźnika pustostanów do ponad 10%. Współczynnik pustostanów magazynowych wynosi poniżej 3% zarówno w Trójmieście i Krakowie, jak i na największych rynkach, takich jak Warszawa Przedmieście i Poznań.

“Przewidujemy, że w 2023 roku ogólny wskaźnik pustostanów będzie oscylował wokół 4%. W rezultacie będziemy obserwować stały wzrost czynszów w najbardziej poszukiwanych, najlepszych lokalizacjach. O ile obecna sytuacja makroekonomiczna nie ulegnie dalszym nieoczekiwanym zawirowaniom prowadzącym do głębszego spowolnienia gospodarczego w Europie i na świecie, popyt na powierzchnię magazynową pozostanie stabilny pomimo licznych wyzwań, z jakimi borykają się obecnie branża produkcyjna i e-commerce, które przez lata były kluczowymi motorami wzrostu rynku. Na niedoborze gruntów skorzystają jednak prawdopodobnie rynki wschodzące i drugorzędne obiekty miejskie nadające się do przebudowy. Rosnące ceny energii dodatkowo nasilą rosnący trend w kierunku ESG" - podsumowuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Savills.

Źródło:property-forum.eu