Magazyny znów na celowniku inwestorów

 

Konsekwentne obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny i RPP działają jak katalizator nowych inwestycji. Jak podkreśla Bartłomiej Zagrodnik, CEO Walter Herz, niższy koszt pieniądza poprawia rentowność projektów i zwiększa konkurencyjność nieruchomości magazynowych jako klasy aktywów.

 

W Polsce szczególnie silnie widać rosnące zainteresowanie magazynami i aktywami z sektora logistyki i produkcji. Stopy kapitalizacji dla tego typu nieruchomości kształtują się obecnie na poziomie 6,25–6,50 proc., co czyni je atrakcyjnym wyborem zarówno dla inwestorów lokalnych, jak i zagranicznych.

 

Kapitał szuka stabilności i potencjału wzrostu

 

Inwestorzy koncentrują się na projektach, które oferują zarówno stabilne dochody, jak i perspektywę wzrostu wartości. Coraz większe znaczenie mają obiekty z potencjałem do przebudowy, repozycjonowania czy zmiany funkcji. Segment magazynowy spełnia te kryteria, dlatego notuje coraz większą aktywność transakcyjną.

 

Choć pierwsze półrocze 2025 roku charakteryzowało się mniejszą liczbą dużych transakcji, dynamika wzrostu w drugim kwartale wskazuje, że rynek jest na ścieżce odbicia. Obniżone stopy procentowe mogą wkrótce przełożyć się na większe transakcje i większe zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych, którzy do tej pory zachowywali ostrożność.

 

CEE i lokalny kapitał napędzają rynek

 

Na polskim rynku rośnie udział inwestorów z regionu CEE – odpowiadają oni już za niemal 40 proc. wolumenu akwizycji. Silną pozycję ma także kapitał amerykański (30 proc.) oraz inwestorzy z Europy Zachodniej (20 proc.). Coraz większą rolę odgrywa także lokalny kapitał – w pierwszym półroczu 2025 roku odpowiadał za ponad 14 proc.wartości transakcji.

 

Perspektywy na drugą połowę 2025 roku

 

Wszystko wskazuje na to, że druga połowa roku przyniesie dalsze ożywienie w sektorze nieruchomości magazynowych. Niższy koszt pieniądza zmniejsza różnicę pomiędzy oczekiwaniami sprzedających i kupujących, co ułatwia finalizację transakcji. Równocześnie stwarza lepsze warunki dla realizacji nowych projektów deweloperskich, które – mimo geopolitycznych napięć – mogą ponownie nabrać tempa.

 

„Po obniżkach stóp kapitał będzie intensywniej poszukiwał alternatywy dla niżej oprocentowanych obligacji i depozytów. Nieruchomości, a szczególnie magazyny, odzyskują swoją dawną pozycję inwestycyjną” – podsumowuje Bartłomiej Zagrodnik z Walter Herz.

 

źródło: prestigepr.pl