"Jeszcze do niedawna Podkarpacie było jednym z najmniejszych rynków magazynowych w kraju. Dziś obserwujemy wzrost gospodarczy regionu i napływ międzynarodowych firm, które coraz częściej lokują tu swoje centra logistyczne i produkcyjne. Uruchomienie CTPark Rzeszów jest naszą odpowiedzią na wciąż niewystarczającą nową podaż w stosunku do popytu i planów rozwoju firmy. Chcemy stworzyć dobrze skomunikowaną sieć parków biznesowych w Polsce. Obecnie nasze inwestycje obejmują już osiem województw. W ramach inwestycji CTPark Rzeszów oddamy do użytku kolejne dwa budynki o powierzchni najmu 16 200 mkw. i 33 400 mkw. Właśnie rozpoczynamy budowę większego z nich" - wyjaśnia Piotr Flugel, Country Construction Director i COO w CTP Poland.

Podkarpackie, nazywane bramą do Europy Wschodniej, jest jednym z regionów o największym potencjale wzrostu dla sektora przemysłowego i logistycznego. To tutaj krzyżują się główne szlaki transportowe północ-południe i wschód-zachód. Według prognoz, to właśnie Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, będzie kluczowym węzłem przeładunkowym dla odbudowującej się Ukrainy i jednocześnie jednym z najważniejszych miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Według Cushman & Wakefield, w IV kw. 2023 r. zasoby powierzchni produkcyjno-magazynowej w województwie wyniosły 515 000 mkw. Około 75 proc. jest skoncentrowane w rejonie Rzeszowa, głównie w jego północno-wschodnich obszarach (Jasionka czy Dworzysko). Z kolei wskaźnik pustostanów na Podkarpaciu wynosi 1,7 proc. To jedna z najniższych wartości wśród wszystkich rynków regionalnych w Polsce odnotowana na koniec ubiegłego roku.

"Jestem niezmiernie dumny, że inwestycja CTP powstanie właśnie w Rzeszowie. To dowód na to, że nasze miasto staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla międzynarodowych potentatów, którzy inwestując tutaj rozwijają nasze miasto, wzmacniają jego potencjał i tworzą, co dla mnie szczególnie ważne, nowe miejsca pracy. Dzięki nim Rzeszów zyskuje na znaczeniu i atrakcyjności. CTP wybuduje swój park przemysłowo-logistyczny w północno-zachodniej części miasta, która jest gospodarczym sercem Rzeszowa. Chcemy wzmocnić i uczynić te tereny jeszcze bardziej atrakcyjnymi i lepiej skomunikowanymi zarówno z autostradą A4, jak i drogą S19. W tym celu przygotowujemy dużą inwestycję drogową, która połączy ulicę Warszawską z terenami przemysłowymi. Na budowę nowej drogi o długości ponad pięciu kilometrów pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 250 mln zł (ok. 58 mln euro). Czynimy już przygotowania do realizacji tej ważnej dla miasta i firm działających w strefie inwestycji - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Lokalizacja CTPark Rzeszów zapewni dostęp do drogi ekspresowej S19, będącej częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia łączącego północną i południową Europę oraz autostrady A4 prowadzącej do Niemiec. Będzie to magazyn o wysokości 12 metrów, wyposażony w doki załadunkowe z windami hydraulicznymi oraz świetliki dachowe na 12,5 proc. powierzchni. Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby spełniać standardy operacji logistycznych i produkcyjnych. Oświetlenie w kompleksie będzie sterowane systemem DALI, a system ogrzewania będzie zasilany pompami ciepła. Najemcy będą mogli na bieżąco kontrolować i optymalizować zużycie mediów dzięki inteligentnemu systemowi pomiarowemu. Konstrukcja budynku przygotowana jest również pod instalację paneli fotowoltaicznych, które zapewnią pokrycie zapotrzebowania na energię z OZE.

Uzupełnieniem wysokich parametrów technicznych inwestycji będzie szereg rozwiązań sprzyjających komfortowi codziennej pracy specjalistów z branży produkcyjnej i magazynowej. Elewacje budynków zostaną wyposażone w półprzezroczyste panele, charakteryzujące się przepuszczalnością promieniowania słonecznego na poziomie nawet 55 procent, a elewacyjne płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej zapewnią dodatkową odporność ogniową. Co najmniej 6% miejsc parkingowych zostanie wyposażonych w stacje ładowania samochodów elektrycznych, z możliwością rozszerzenia tej infrastruktury do 20% powierzchni parkingowej. Teren inwestycji będzie stale monitorowany przez system telewizji przemysłowej CCTV.

"Dwa budynki CTPark Rzeszów zapewnią dużą różnorodność powierzchni i modułów dla szerokiego zakresu działalności naszych potencjalnych najemców. W pierwszej fazie najmniejsze lokale będą miały 4 000 mkw. W kolejnych fazach kompleksu jeszcze bardziej zróżnicujemy dostępną powierzchnię. Wynika to z faktu, że nasze doświadczenie w budowie magazynów miejskich w aglomeracji śląskiej pokazało, że istnieje duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości moduły o niewielkich rozmiarach. Sięgają po nie nie tylko lokalne firmy, ale także zagraniczne korporacje, które stopniowo rozpoczynają działalność w Polsce, pozostawiając sobie potencjalną możliwość ekspansji w przyszłości, zgodnie z realnym zapotrzebowaniem. Jako wieloletni właściciel wszystkich projektów w naszym portfolio, możemy im to zapewnić", wyjaśnia Łukasz Tomczyk, Business Developer w CTP Polska. 

"Dzięki strategicznej lokalizacji, stale rozwijającej się infrastrukturze drogowej, kolejowej i lotniczej oraz przyjaznemu klimatowi biznesowemu, Rzeszów przyciąga coraz więcej inwestorów z sektora produkcyjnego i logistycznego. Miasto jest wybierane przez coraz większą liczbę przedsiębiorców, nie tylko z wysoko rozwiniętych branż regionu, takich jak lotnicza, informatyczna, elektromaszynowa, motoryzacyjna, chemiczna czy farmaceutyczna. Ważnym aspektem rozwoju Rzeszowa, jak i całego województwa podkarpackiego, jest obecność przemysłu zbrojeniowego i generowane przez niego zapotrzebowanie na usługi i towary. Dzięki wykwalifikowanej sile roboczej i bliskości chłonnych rynków zbytu, Rzeszów zyskuje na atrakcyjności w oczach inwestorów, szczególnie w obliczu konfliktu na Ukrainie i konieczności późniejszej odbudowy zniszczeń w tym kraju. Niewątpliwie cechy te pozwalają stwierdzić, że region rzeszowski jest jednym z wiodących miejsc do lokowania perspektywicznego biznesu w tej części Europy" - wyjaśnia Magdalena Muszyńska, Negocjator w firmie Cushman & Wakefield.

source:property-forum.eu