Wzrost Podaży i Ożywienie w 2023 Roku

W 2023 roku rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych odnotował znaczący wzrost podaży. Liderami rynku były województwa mazowieckie (6,3 mln mkw.), śląskie (5,5 mln mkw.) i łódzkie (4,5 mln mkw.). W tych regionach dostarczono również najwięcej nowej powierzchni: mazowieckie (690 tys. mkw.), śląskie (590 tys. mkw.) i lubuskie (437 tys. mkw.).

Wśród największych realizacji 2023 roku wyróżnia się obiekt BTS dla Zalando w Bydgoszczy (146 tys. mkw.), CTPark Iłowa (131 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub (125 tys. mkw.).

Maciej Chmielewski, Senior Partner w Colliers, tłumaczy: „Wojna w Ukrainie spowodowała znaczące zmiany na rynku budowlanym w 2022 roku, co miało odzwierciedlenie w mniejszej dostępności generalnych wykonawców, wyższych kosztach materiałów oraz wydłużeniu czasu realizacji projektów. 2023 r. przyniósł znaczną poprawę sytuacji na rynku.”

Popyt i Wzrosty Czynszów

Wysokie zainteresowanie najemców powierzchniami przemysłowo-logistycznymi przełożyło się na popyt brutto wynoszący 5,7 mln mkw. Dominika Jędrak, Dyrektorka Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers, zauważa: „Pomimo prognoz wskazujących na spadek wynoszący około 40%, w rzeczywistości zmalał on o około 15% r/r. W samym czwartym kwartale wolumen popytu był trzecim najwyższym wynikiem w historii rynku.”

Najwyższy wolumen wynajętej powierzchni odnotowano w województwie mazowieckim (1,5 mln mkw.), Dolnym Śląsku (1 mln mkw.) oraz śląskim (915 tys. mkw.). Stawki czynszów wzrosły, zwłaszcza w Warszawie, gdzie kwota bazowa zaczynała się od 4,40 EUR/m²/miesiąc, a najwyższa przekraczała 6,95 EUR/m²/miesiąc.

Wzrost Stopy Pustostanów

Stopa pustostanów wzrosła do 7,3% na koniec grudnia 2023 roku, co jest rezultatem znacznej ilości nowej podaży wprowadzonej na rynek. Najwyższe współczynniki pustostanów odnotowano w województwach świętokrzyskim (18,5%), lubuskim (14,4%) i łódzkim (10,2%).

Inwestycje i Infrastruktura

Polska umacnia swoją pozycję jako drugi największy producent baterii do samochodów elektrycznych. Planowane inwestycje, takie jak fabryka elementów do akumulatorów w Nysie oraz rozpoczęcie produkcji baterii przez Impact Clean Power Technology w Pruszkowie, wskazują na dalszy rozwój tego sektora.

Kluczową rolę w rozwoju rynku odgrywa infrastruktura transportowa. Budowa głębokowodnego nabrzeża w BalticHub w Gdańsku, rozbudowa portu w Świnoujściu oraz modernizacja portu w Elblągu znacząco wpłyną na wzrost atrakcyjności i dostępności logistycznej.

Zielone Rozwiązania

Na rynku widoczny jest wzrost popularności obiektów oferujących zielone rozwiązania, potwierdzone certyfikatami. Antoni Szwech, Starszy Analityk w Colliers, wyjaśnia: „Coraz częściej nowe powierzchnie przemysłowe i logistyczne realizowane są zgodnie z założeniami ESG. To już nie trend, lecz rynkowy standard.”

W 2023 roku Panattoni Park Szczecin III jako pierwszy w Polsce projekt przemysłowo-logistyczny otrzymał certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding.