Dynamiczny rozwój w sektorze powierzchni logistycznych to odpowiedź na aktualną sytuację na rynku, czy też ekspansja była planowana dużo wcześniej?

Jest to przemyślana, długoterminowa strategia inwestycji w sektor logistyczny, której początki to rok 2008. Przez wiele lat budowaliśmy bank ziemi z myślą o realizacji projektów w tym sektorze. Aktualnie posiadamy 1 619 000 mkw. terenów dedykowanych pod nieruchomości magazynowe w dobrze skomunikowanych lokalizacjach w całym kraju, tym samym widzimy olbrzymi potencjał w tym sektorze . Słowem: byliśmy dobrze przygotowani na wzrost zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie magazynowe i mogliśmy ten rosnący popyt dobrze wykorzystać dostarczając na rynek wysokiej jakości produkty. Parki logistyczne realizujemy pod marką własną – DL Invest Park. W skład portfela wchodzą parki logistyczne (o docelowym potencjale 100.000-300.000 GLA) o funkcji magazynowo-produkcyjnej oraz obiekty szyte na miarę (BTS) na podstawie indywidualnych potrzeb najemców. W najbliższych 2-3 latach zamierzamy uruchomić dodatkowe 12 projektów.

DL Invest Group nie jest jednak typowym deweloperem powierzchni magazynowych, który realizuje projekty z myślą o ich komercjalizacji i późniejszej sprzedaży?

To prawda, realizowane przez nas nieruchomości pozostają w naszym portfelu, dzięki czemu możemy zagwarantować naszym najemcom najwyższą jakość obsługi. Strategia ta jest dużą wartością dla naszych najemców, którzy mogą dzięki temu elastycznie rozwijać swoją działalność mając za partnera długoterminowego właściciela nieruchomości posiadającego w ramach własnych struktur generalnego wykonawcę odpowiedzialnego za realizowane projekty, czy też doświadczony zespół do zarządzania nieruchomościami. Dzięki temu potrafimy szybko i elastycznie reagować na potrzeby firm również w okresie eksploatacji obiektu. Najemcy doceniają ten fakt. Rozpoczynając z nami współpracę eliminują ryzyko, że zaraz po wybudowaniu obiektu deweloper sprzeda projekt do zagranicznego funduszu, a tym samym ewentualne zmiany w ramach nieruchomości oraz komunikacja w tym zakresie jest istotnie utrudniona.

Celem DL Invest Group jest budowa wysokiej jakości produktów, które zaspokoją potrzeby i oczekiwania naszych klientów, a tym samym będą dostarczać wysoką wartość naszym najemcom podczas całego cyklu życia nieruchomości. Pozostając właścicielem tych aktywów, dzięki proaktywnemu zarządzaniu dostarczamy najemcom wyjątkowej wartości. Zależy nam na rozwijaniu długoterminowych relacji z naszymi partnerami stąd wszystkie realizowane przez nas projekty cechuje wysoka jakość, ale także możliwość dalszej rozbudowy i ekspansji najemców – przy każdym projekcie posiadamy duży zapas ziemi, co umożliwia rozbudowę nieruchomości wraz z rosnącymi potrzebami naszych klientów, którzy dzięki temu nie muszą rozważać relokacji. Taką politykę realizujemy także w sektorze nieruchomości biurowych, w którym DL Invest Group również

dynamicznie się rozwija często obsługując firmy z sektora magazynowego np. firmy z branży automotive.

Śląskie Psary i podwarszawski Teresin to miejscowości, w których aktualnie trwają prace. Gdzie jeszcze DL Invest Group realizuje projekty logistyczne?

W obecnej chwili w sektorze nieruchomości logistycznych DL Invest Group skupia się na rozwoju parków pod nazwą DL Invest Park w Psarach, Dębicy, Dąbrowie Górniczej, Bielsku-Białej, Legnicy, Kluczborku oraz Siewierzu. Równolegle prace projektowe trwają nad parkami logistycznymi w Teresinie, Łodzi, Gdańsku, Rzeszowie oraz Warszawie. Wśród firm, które współpracują z DL Invest Group w kontekście wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych są między innymi firmy Hutchinson, Stokrotka, InPost, DHL, Still, Gefco, czy GTX Hanex Plastic.

Firma obecna jest także w innych sektorach nieruchomości komercyjnych. Czy doświadczenia płynące z innych sektorów mają wpływ na realizację projektów w sektorze logistycznym?

Oczywiście, dla przykładu hale magazynowe często połączone są z biurami wysokiej jakości – dzięki wieloletniej obecności na rynku nieruchomości biurowych mamy wypracowane sprawdzone rozwiązania. Dodatkowo, rynek magazynowy jest specyficzny, a wymagania klientów często niezwykle skomplikowane. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego z projektów oraz doświadczeniu od rewitalizacji obiektów zabytkowych, po realizacje obiektów biurowych klasy A, a kończąc na specjalistycznych obiektach opartych na mrożniach oraz chłodniach, czy też liniach produkcyjnych udało nam się wypracować odpowiednie kompetencje, które dziś są niezwykle cenione przez najemców mających specyficzne wymagania. Jeżeli połączymy to z zasadami społecznej odpowiedzialności, którymi się kierujemy planując nasze projekty to dostrzeżemy wartość jaką dajemy naszym klientom.

Możemy to zobrazować posiłkując się przykładem inwestycji DL Invest Park Psary, którą mogliśmy zrealizować wykorzystując istniejącą infrastrukturę komunikacyjną. Jednak myśląc o dotychczasowych, jak i kolejnych najemcach, którzy zajmą wybudowane w przyszłości na tym terenie powierzchnie logistyczne postanowiliśmy wybudować od podstaw za 20 milionów złotych węzeł bezkolizyjny na drodze krajowej z dodatkowymi podziemnymi przejściami oraz akustycznymi ekranami, który z jednej strony zapewnia wygodny dostęp do 90 hektarowego parku logistycznego dla najemców, a z drugiej znacząco ułatwia funkcjonowanie mieszkańcom pobliskich miejscowości.

Różnorodność projektów, którymi zajmuje się ponad 130-osobowy zespół DL Invest Group pozwala wypracowywać optymalne dla naszych najemców rozwiązania. Mamy również duże doświadczenie w realizacji parków handlowych. Aktualnie posiadamy w portfelu kilkanaście takich obiektów. Wszystko to sprawia, że znamy specyfikę działań naszych klientów i jesteśmy w stanie skutecznie odpowiadać i reagować na ich pojawiające się potrzeby. Tym samym przyczyniamy się do budowy ich konkurencyjnych przewag.

Na koniec proszę powiedzieć, czy firma mocno odczuła skutki pandemii?

Dotychczasowa dywersyfikacja portfela DL Invest Group na segmenty logistyczny, biurowy oraz parków handlowych pozwoliła firmie praktycznie bezproblemowo przejść przez trudny dla rynku nieruchomości komercyjnych okres lockdownu. Dodatkowo, firma jest w dużej mierze samowystarczalna. Dzięki rozbudowanej strukturze wewnętrznej jesteśmy w stanie w sposób szybki i profesjonalny przeprowadzić kompleksowo realizację projektu lub jego restrukturyzację poprzez re-

komercjalizację, modernizację, rozbudowę czy przebudowę w celu zmiany funkcji obiektu oraz wykorzystując potencjał lokalizacji a te kompetencje okazały się kluczowe w tym okresie.

Nadal chcemy mocno dywersyfikować działalność w segmentach: logistycznym, biurowym oraz parków handlowych. Znajomość tych sektorów pozwala nam na prowadzenie efektywniejszej analizy rynku i jego zapotrzebowania, zmieniających się zależności i trendów, np. wpływu e-commerce na sektor handlowy i rozwoju powierzchni magazynowych.