Nowy park w Koninie będzie miał docelowo powierzchnię ponad 24 000 m2 i obejmie obecny budynek wynajmowany przez Konpack oraz nową halę klasy A o powierzchni ponad 18 000 m2. Kompleks przemysłowy wyróżnia się strategiczną lokalizacją w centralnej Polsce oraz w centrum Konina, z bezpośrednim dostępem do linii kolejowej. Przez miasto prowadzi międzynarodowa linia kolejowa Berlin-Moskwa, przebiegająca w pobliżu autostrady A2, która jest głównym łącznikiem pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem a Niemcami. Dzięki bliskości rzeki Warty, lokalizacja daje możliwość wykorzystania istniejącej sieci kanałów z Morzem Bałtyckim. Region koniński jest obecnie znaczącym ośrodkiem przemysłu energetycznego, w którym działa wiele firm z kapitałem zagranicznym. Nowa inwestycja aspiruje do uzyskania ekologicznego certyfikatu BREEAM na poziomie “Excellent”.

 

"Inwestowanie w tereny poprzemysłowe to jeden z kluczowych obszarów naszego podejścia ESG. Chcemy dawać przykład nie tylko w biznesie, ale również w zakresie odpowiedzialności społecznej, będącej częścią naszej misji korporacyjnej, którą staramy się wypełniać każdego dnia. Będąc firmą godną zaufania, odpowiedzialną i transparentną, stosujemy się do zasad zrównoważonego rozwoju ONZ. Dzięki nam i naszym najemcom miejsca o długiej tradycji przemysłowej nabierają nowego charakteru i znaczenia, a udział terenów poprzemysłowych stanowi 43% naszego portfolio" - mówi Michał Białas, Country Head Poland w Accolade.

 

Zagospodarowanie terenów typu brownfield wymaga więcej prac przygotowawczych oraz nakładów inwestycyjnych niż w przypadku terenów greenfield. W Koninie, większość istniejących budynków musiała zostać wyburzona, a pozostałości zostały usunięte. Parametry gleby na terenie zakładu były przekroczone pod względem zawartości metali ciężkich i węglowodorów. Zanieczyszczenie spowodowane było funkcjonowaniem kolejowego centrum logistycznego. Aby temu zaradzić, przeprowadzono rekultywację metodą ex-site na powierzchni ok. 704 m2 oraz  wykonano remediację w zakresie zanieczyszczeń węglowodorowych wokół byłej stacji paliw. Cały proces, wraz z późniejszymi procedurami, gwarantującymi, że obszar jest nieszkodliwy, został zlecony i był nadzorowany przez Accolade. 

 

"Koncentracja na rewitalizacji zdegradowanych terenów przemysłowych jest wpisana w nasze DNA. Chcemy, aby pozostałości po zamkniętych już firmach produkcyjnych, których odwrót rozpoczął się wraz z modernizacją tradycyjnego przemysłu, otrzymały nową szansę na zabłyśnięcie. Ze względu na historię produkcji przemysłowej, tereny poprzemysłowe są często zlokalizowane w pobliżu dużych miast i okolic ich centrów. W połączeniu z dobrą dostępnością komunikacyjną, strategicznie stanowią one szansę inwestycyjną dla nas oraz dla przyszłych najemców. Obecnie zrewitalizowane tereny to ponad 980 000 mkw. portfela naszej grupy" - mówi Lukáš Répal, dyrektor operacyjny Accolade.

 

W portfolio Accolade można znaleźć wiele przykładów udanych rewitalizacji. Począwszy od największego parku w Szczecinie, zbudowanego na terenie po byłej fabryce samolotów bojowych i kabli. Z kolei Park Bydgoszcz, część Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, powstał w wyniku rewitalizacji terenów poprzemysłowych po rozległych zakładach chemicznych, które zakończyły swoją działalność kilka lat wcześniej. Największym sukcesem firmy na polu ESG jest Park Cheb South w Czechach, inwestycja typu brownfield na terenie dawnych zakładów maszynowych. W skład parku wchodzi najbardziej ekologiczny budynek przemysłowy na świecie, który jako pierwszy otrzymał certyfikat zrównoważonego rozwoju na poziomie "Outstanding" z rekordowym wynikiem 90,68% w skali certyfikacji BREEAM. Wynik ten został osiągnięty dzięki starannie kontrolowanemu procesowi budowy, w tym późniejszym modyfikacjom wokół Parku. Podczas rewitalizacji 90% odpadów budowlanych i rozbiórkowych zostało poddanych recyklingowi, woda deszczowa jest wykorzystywana do spłukiwania w hali, okna są zaciemnione żaluzjami, a otoczenie zdobi hotel dla owadów i siłownia zewnętrzna dla pracowników.

 

Accolade inwestuje z troską o środowisko i z szacunkiem dla otaczającego nas świata. Parki spełniają najwyższe standardy nowoczesnej zabudowy, zgodne z certyfikatem zrównoważonego podejścia BREEAM. Obejmuje on nie tylko jakość i nowoczesne materiały oraz technologie deweloperskie, np. w zakresie efektywności wodnej i energetycznej, ale także zieleń parkową i otoczenie oraz warunki pracy dla pracowników.

 

"W przypadku wszystkich naszych polskich obiektów koncentrujemy się na tym, aby być dobrym partnerem dla mieszkańców i stać się częścią ich społeczności. Nie chodzi tylko o inwestowanie w nowoczesny biznes i tworzenie silniejszego ekonomicznie regionu. Równocześnie wspieramy infrastrukturę oraz działalność charytatywną, non-profit i rekreacyjną, co przyczynia się do rozwoju społecznego i ekonomicznego miast, w których działamy. Chcemy być po prostu dobrym sąsiadem i wyciągać pomocną dłoń, gdy jest taka potrzeba" - dodaje Białas.