Rozwijający się rynek

Podczas gdy globalna pandemia negatywnie wpłynęła na wiele sektorów, nie dotyczy to nieruchomości logistycznych. Wraz z kryzysem zdrowotnym i różnymi ograniczeniami rozwinął się handel elektroniczny. I nie bez powodu Francuzi mają mniej uczęszczane sklepy osiedlowe i wolą zakupy online. Zainteresowane firmy musiały zreorganizować swój łańcuch dostaw, a tym samym wynająć więcej magazynów, zwłaszcza w pobliżu centrów miast, aby zapewnić dostawę na ostatniej mili. W efekcie w trzecim kwartale 2021 roku we Francji sprzedano 2 468 300 metrów kwadratowych magazynów. Oznacza to wzrost o 29% w stosunku do roku poprzedniego. Rynek szacowany na 2,8 miliarda euro w 2021 roku.

Opłacalna inwestycja w nieruchomości

Biorąc pod uwagę opłacalność rynku, magazyny łatwo znajdują nabywców. Inwestycja w nieruchomości logistyczne to świetna okazja finansowa, ponieważ właściciele z pewnością znajdą firmy wynajmujące. Rzeczywiście, kryzys zdrowotny wywarł duży wpływ na korzystanie z biur i hoteli. Wręcz przeciwnie, magazyny są bardziej niż kiedykolwiek potrzebne na przykład dla firm z branży e-commerce, DIY, dekoracji czy dystrybucji masowej.

Ustawa przeciwko sztucznej glebie

Jednak najemcy mogą napotkać problem. Ustawa przeciwko sztucznej glebie może równie dobrze spowodować gwałtowny wzrost cen czynszów za magazyny. Mamy tu na myśli sztuczizację całej gleby. A w ramach ustawy o klimacie i odporności, przegłosowanej w sierpniu ubiegłego roku, rząd dąży do ograniczenia urbanizacji terytoriów. W obliczu dużego popytu ze strony przedsiębiorców liczba dostępnych magazynów może być niewystarczająca. A opcja po prostu budowania więcej nie wchodzi w grę. Ponadto coraz więcej lokalnych mieszkańców stanowczo sprzeciwia się budowie magazynów w swoich regionach.

Rosnące czynsze

Ten niedobór podaży będzie miał zatem prawdopodobnie bezpośredni wpływ na ceny czynszów, które mogą gwałtownie wzrosnąć. Zjawisko raczej oczekiwane przez inwestorów w nieruchomości logistyczne, którzy zamierzają zwiększyć swoją rentowność.