Small Business Units to parki magazynowe, powstające w dobrze wyeksponowanych, miejskich lokalizacjach. Minimalne moduły, które można wynająć w SBU zaczynają się już od 400 mkw. – dla porównania w przypadku Big Box-ów jest to ok. 2,5 tys. mkw. w zależności od siatki słupów.

Elastyczny magazyn w wysokim standardzie
Małe formaty są najczęściej budowane i aranżowane według wymagań klienta oraz wykończone w wysokim standardzie. Powstają w biznesowych częściach miast, w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych oraz przystanków komunikacji miejskiej. W ramach miejskich parków magazynowych powstają również komfortowe powierzchnie biurowe oraz wystawiennicze. Najemcy mogą liczyć na wysoki poziom obsługi – włączając w to sprzątanie, odśnieżanie, pomoc w aranżacji i przebudowie wnętrz. Zaletą SBU jest również możliwość łączenia modułów, dzięki czemu firma może wynająć dokładnie tyle metrów, ilu potrzebuje.

Handel elektroniczny driverem SBU
Grono potencjalnych klientów jest szerokie. Nie da się jednak ukryć, że rozwój miejskich parków logistycznych napędza przede wszystkim dynamicznie rozwijający się handel internetowy. Firmy sprzedające w sieci szukają sposobów na zoptymalizowanie i skrócenie łańcuchów dostaw. Produkty w internecie mają dziś zbliżone ceny, dlatego sprzedawcy coraz agresywniej konkurują, skracając czas dostawy. Branża e-commerce ciągle dąży do sytuacji, gdy zakupione produkty dotrą do klienta już następnego dnia albo nawet w dniu ich zakupu. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób – trzymając towar blisko klienta.

Wysokiej klasy powierzchnie SBU dostosowane są do przechowywania najbardziej wymagających produktów, jak leki czy żywność o krótkim okresie przydatności. W ramach małych formatów powstają też show roomy, w których można obejrzeć ekspozycję albo odebrać towar zamówiony przez internet.

Najemców nie zabraknie
Klientem deweloperów budujących parki w systemie SBU są również start-upy, firmy kurierskie oraz duże centra dystrybucyjne, potrzebujące wsparcia w postaci małych hal zlokalizowanych w miastach. Kolejna grupa zainteresowana miejskimi magazynami to małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe oraz handlowo-produkcyjne, które zaczynają swoją działalność w regionie na coraz większą skalę. Dzięki elastycznym możliwościom aranżacji powierzchni magazynowej i biurowej, udaje im się utrzymać bliski kontakt między działami: produkcyjnym, magazynowym i logistycznym z jednej, a administracją, marketingiem i sprzedażą z drugiej strony.

Budują najwięksi
Chociaż małe formaty magazynowe w granicach miast powstają już od wielu lat, to dopiero od niedawna obserwujemy prawdziwy boom na tym rynku. Szczególnie dużo miejskich powierzchni magazynowych powstaje w stolicy. Zaledwie kilka tygodni temu deweloper Ideal Idea, który był prekursorem obiektów SBU na polskim rynku, sfinalizował zakup terenu pod kolejną, piątą inwestycję magazynowo-biurową. Ideal Idea City Park będzie miał 19,5 tys. mkw. powierzchni i powstanie na 4,5-hektarowej działce, na granicy Warszawy i Raszyna.

Rozwój w kierunku Small Business Units planują wszyscy najwięksi gracze na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. Obecnie firma Panattoni buduje dwa obiekty typu SBU w Warszawie i jeden we Wrocławiu. W Łodzi, oprócz Panattoni, inwestuje 7R, a w Poznaniu: Prologis, MLP i Luvena. Nowe inwestycje typu SBU w najbliższych latach powstaną również na Śląsku (Dąbrowa Górnicza i Czeladź Psary), w Trójmieście, Szczecinie i Kielcach.

Jest drożej
Ziemie pod miejskie inwestycje są o wiele droższe niż poza granicami miasta, co wpływa na ceny najmu. Budowanie Small Business Units jest też bardziej kosztowne niż standardowych Big Boxów, szczególnie w przypadku części biurowej. Coraz większe zainteresowanie miejskimi parkami oraz ich wysoki poziom wynajęcia, pokazują, że klienci potrzebują tego typu powierzchni i są w stanie za nie zapłacić.

 

Źródło: Cresa Polska