Nigdy wcześniej w Polsce nie oddano do użytku tak dużej ilości nowej powierzchni magazynowej w ciągu sześciu miesięcy. Z 499 100 m kw. oddanej do użytku powierzchni, region Warszawy (strefy 1 i 2) był liderem pod względem nowej podaży w pierwszej połowie 2023 r., a następnie Górny Śląsk (414 300 m kw.), Polska Zachodnia (338 500 m kw.) i Wrocław (316 900 m kw.). Do końca czerwca 2023 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 30,6 mln m kw. Największe ukończone obiekty to Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz (146 000 m kw.), CTPark Iłowa (131 200 m kw.) i Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub (125 000 m kw.).

Savills zaobserwował, że aktywność deweloperska spowolniła w ostatnich sześciu miesiącach. Na koniec pierwszej połowy 2023 r. w budowie znajdowało się około 2,13 mln mkw. powierzchni, co oznacza spadek o 51% rok do roku. Największa koncentracja nowych projektów była realizowana w Warszawie, Polsce Centralnej i Wrocławiu.

"W związku z utrzymującymi się niekorzystnymi czynnikami gospodarczymi spodziewamy się, że nowa podaż pozostanie ograniczona w drugiej połowie 2023 roku. Wierzymy jednak, że będą one krótkotrwałe, a rynek najmu będzie nadal korzystał z trendów, które ukształtowały krajobraz powierzchni przemysłowych i magazynowych w ostatniej dekadzie. Chociaż perspektywy makroekonomiczne są pełne wyzwań, kluczowe czynniki wzrostu sektora pozostają niezmienne dla Polski, która odpowiada za 10% popytu na powierzchnie logistyczne w Europie", mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Savills.

Z analizy Savills wynika, że w nadchodzących miesiącach szczególnie ucierpi budownictwo spekulacyjne, a podaż nowej powierzchni spadnie. Firma doradcza szacuje, że całkowita podaż w 2023 roku wyniesie około 3,5 mln mkw.

Po latach wysokiego popytu, ostatnie miesiące 2022 r. i pierwsza połowa 2023 r. przyniosły osłabienie popytu na powierzchnie przemysłowe i logistyczne. Całkowity popyt wyniósł 2,25 mln mkw. i był o 39% niższy niż w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku. Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano rekordową aktywność najemców, a wolumeny najmu były o 30-40% wyższe niż przed pandemią. Tendencja ta jest widoczna na wszystkich rynkach europejskich, ponieważ po wyraźnym wzroście popytu popyt powrócił do poziomów sprzed pandemii odnotowanych w latach 2018-2019.

"Przy ogólnym wskaźniku pustostanów w Polsce na poziomie 6,5% w 2023 r., oczekuje się dalszego spowolnienia wzrostu czynszów w większości regionów. Stawki czynszów za najlepsze powierzchnie mogą jednak wzrosnąć. Inflacja znacząco podniosła całkowite koszty najmu, w tym opłaty za media i usługi, zmuszając najemców do priorytetowego traktowania efektywności operacyjnej logistyki. Ograniczona dostępność gruntów zmusiła z kolei deweloperów do inwestowania na rynkach wschodzących. Ze względu na wysoką inflację, rosnące ceny energii i wymogi klimatyczne, zrównoważony rozwój i zielona energia będą kluczowym priorytetem dla rynku przemysłowego w nadchodzących latach, co jeszcze bardziej zintensyfikuje i tak już silny trend ESG", podsumowuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk z Savills.

źródło:property-forum.eu